5 Neden Analizi Nasıl Yapılır? (Örnek Anlatım)

tarafından
28
5 Neden Analizi Nasıl Yapılır? (Örnek Anlatım)

5 neden analizi, sebep-sonuç ilişkilerini ortaya dökmek için kullanılan basit ve etkili bir problem çözme metodudur. Daha önce hiç karşılaşmadıysanız 5 neden analizi nedir, 5 neden analizi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız şu şekilde tarif edebiliriz:

5 Neden Analizi Nedir?

Temel problem çözme teknikleri konularından olan 5 neden analizi, sebep-sonuç ilişkilerini ortaya dökmek için için kullanılan bir soru sorma tekniğidir. İşin özünde sadece basit bir soru sorma değil probleme yol açan kusurun kök nedenini bulma çabasıdır.

5 Neden Analizi Nasıl Uygulanır?

Beş neden analizi için önce problemin neden olduğu sorulur ve her cevap aldığınızda bir neden sorusu daha sorulur. Ortalama olarak 3. nedenin cevabı verildiğinde kök nedene ulaşmış olursunuz. Eğer neden sorularının cevabı anlamsızlaşmaya başladıysa analizi orada kesmeli ve son anlamlı cevap üzerinden soruna odaklanmalısınız.

Beş neden analizini esprili bir dille pekiştirmenize yarayacak bir 5 neden analizi paylaşacağım. Burada yer alan örneği iş hayatınızda çeşitli problemlerinize ışık tutacak şekilde kullanabilirsiniz.

5 neden analizi nasıl uygulanırVakti zamanında uzay mekiğinin yakıt tankının genişliğini değiştirmek istiyorlar. Bu genişlik ise 60 inç boyutunda yani yaklaşık 1,5 metre.Uzmanlar ne kadar bu genişliği arttırmak da isteseler bu genişliği bir türlü arttıramıyorlar. İşte tam olarak bu noktadan vakamızı çözümlemeye başlayalım.

Neden 1,5 metre genişliği arttıramıyorlar?

Çünkü yakıt tankları fırlatma rampasına, trenler aracılığıyla ulaştırılmaktadır. Trenler zaman zaman, tren yolu tünellerinden geçmektedir ve bu tünellerin genişliği de 60 inç yani 1,5 metre genişlikten biraz fazladır. Neden tren rayları 1,5 metredir? Çünkü İngiltere’de çok eski zamanlarda yapılan bu raylar, daha sonrasında da bu şekilde devam etmiştir. Hatta ABD’deki ilk demiryollarının İngiliz göçmenler tarafından inşa edildiğini düşünecek olursak bağlantıyı kurabiliriz. Peki neden İngilizler bu genişliği tercih etmişler de farklı bir genişliği tercih etmemişler? Çünkü ilk tren raylarını yapanlar kişiler tramway yolu yapımcılarıdır ve tramway yolu genişliği ile birebir aynıdır. Tramway raylarının genişliği neden 1,5 metredir? Çünkü bu ölçü at arabaları üretilirken ortaya çıkan bir ölçüdür ve at arabalarının tekerlek genişliği bu kadardır. Neden bu genişlikte yapılmış? Eskilerden bu yana öğrenilerek ortaya çıkan bir değerdir ve arabalar farklı ölçüler kullanıldığında engebeli alanlarda daha kolay deforme olmaktadır. Öyleyse bu yol izleri ortaya nasıl çıkmış? İngiltere uzun mesafeli yollarını savaşçıları için açtığında ortaya çıkarılmıştır ve bu araçlar iki at tarafından çekilmektedir. Tahmin edersiniz ki yol iki atın genişliği yani iki atın poposunun genişliği olan 60 inç kadardır.

Görüyorsunuz ki bugün kullandığımız çok teknolojik bir olayın geçmişi, yüzyıllar öncesinden böylesine basit bir olaya dayanabiliyor. Öyleyse neden firmanızdaki sorunlar da basit kök nedenlere dayanmasın ki?

Sonuç Olarak

5 Neden Tekniği işte böyle çözülmesi aslında kolay olabilecek fakat bir türlü sebebini bulamadığınız durumlarda tam bir kurtarıcıdır. Adı beş neden tekniği de olsa çoğu zaman 3. neden soruşunda mantıklı bir cevap alırız. Eğer ki kendisini tekrar eden, ya da saçma durumlarla karşılaşma durumumuz olursa o noktada bırakmak doğru olacaktır.