Alternatifler Arasından Otobüsü Yakalamak

tarafından
26
Alternatifler Arasından Otobüsü Yakalamak

İstanbul’da yaşayan ve dijital pazarlama ile ilgili etkinlikleri takip edenler bilirler. Şişli’de her hafta küçüklü büyüklü birçok etkinlik yapılır. Genel olarak “Meet Up” olarak ifade edilen bu etkinlikler ile; kişiler bilgi ve birikimlerini dinleyiciler ile paylaşır ve karşılıklı etkileşimli güzel ve bilgi açısından besleyici bir ortam oluşur. Anlatacağım hikaye bir Meet Up ile ilgili değil, yaşamın kendisi ile ilgili.

Hikaye Tam Olarak Şöyledir:

Yine bir gün bir meet up’tan çıkmış ve Anadolu Yakası’nda olan evime doğru yol almak için durağa yönelmiştim. Durağa doğru ilerlerken aklımda, ulaşım ile ilgili iki alternatif oluştu:

  • Metrobüs ile gidersem metrobüs hemen gelecek fakat 2 aktarma yapmam gerekecek,
  • Otobüs ile gidersem tek vasıta ile evime ulaşabileceğim.

Otobüsü beklemeye koyuldum. Bir süre bekledikten sonra beklemenin vermiş olduğu huzursuzlukla birlikte metrobüse doğru yönelme ihtiyacı hissettim. Evet! Hızlı olacaksa 2 aktarmaya razıydım. Hızlı adımlarla metrobüse yönelmiş ve 150 metre kadar yol almıştım. Ve o an: Yanımdan geçen otobüs durağa doğru ilerliyor. 🙂 Ben ise 150 metre kadar geride bırakmıştım. Tahmin edersiniz ki tam bir Murphy kuralı. Üç alternatifim vardı:

  • Ya kaçırdığımı kabul edecektim ve metrobüse yönelecektim. Ki bu benim için kısa yolu kaçırmak olurdu.
  • Ya koşacak ve yetişecek ve tek vasıta ile zahmetsizce evime ulaşacaktım.
  • Ya da koşacak ama yetişemeyecek, yeniden geldiğim noktaya dönecektim. Hem efor harcayacak hem zaman kaybedecektim.

Çok fazla düşünmedim o an ve hemen koştum. İnsan trafiğinin, araç trafiğini kestiği bir imkan yakaladım ve otobüse yetiştim. Otobüse yetiştiğimde ise bu yazıyı yazıya dökmem gerektiği fikri oluşmuştu bile. Fakat bu yazıyı sadece bir anımı anlatmak için değil, bir ana fikre bağlamak için yazıyorum.

Bu Hikayeyi Hayatımıza Nasıl Uyarlamalıyız?

Her birimiz gün içerisinde birçok kararlar alıyoruz. Kimisine olumlu kimisine olumsuz yanıtlar vererek neticelendiriyor ve sonuçlarını yaşıyoruz. Kimi zaman üzerine yatırım yaptığımız bir konudan dönüş alamadığımızı düşünüyor yolun yarısında vazgeçiyoruz. Ama en büyük hayal kırıklıklarını da yapabileceğimiz fakat yapmadıklarımızdan dolayı yaşıyoruz. Peki neden?

Yukarıdaki 3.maddede olduğu gibi otobüse yetişemeyeceği (hedeflerine ulaşamayacağı) ve bu kadar çabasına rağmen enerji kaybedeceği ve aynı yerine ulaşacağı belki de ulaşamayacağı için vazgeçiyor. Sonra da gelecekte bir günden baktığında aslında yaparmışım keşke diyebiliyor. O yüzden başarıya ulaştırabilecek bir alternatif olduğunda bu yol mutlaka denenmeli ve bunun uğrunda çaba harcanmalıdır.

Ben alternatifler arasında kaldığımda ve karar vermem gerektiğinde hep bu anımı aklıma getiriyorum. Kayıplar elbette olabilir ama ya başaracaklarımız?

Ne demişler: Akıllı köprüyü arayana dek, deli suyu geçer.