Yönetim Sistemleri

Baş Denetçi Nasıl Olunur?

baş denetçi nasıl olunurBaş denetçi nasıl olunur? sorusuna cevap ararken öncelikle kendinize “Baş denetçi olmayı neden istiyorum?” diye sormalısınız. Çünkü birçok kişi baş denetçi olduğunda kariyer basamaklarını daha hızlı çıkacağını düşünüyor. Fakat durum tam olarak öyle değil. Firmalar tecrübeli bir iç denetçiyi tecrübesiz bir baş denetçiye tercih ederler. Dolayısı ile baş denetçi olmadan önce konu ile ilgili bir tecrübenizin olması kariyerinize katkı sağlayacaktır.

Baş Denetçi Nasıl Olunur? İşte Şartları:

Eğer;
– En az lise mezunuysanız,
– Baş denetçi olmak istediği standart ile ilgili iç tetkikçi eğitimini almışsanız,
– Baş denetçi olmak istediği standart ile ilgili olarak bir çalışma yapmış iseniz eğitim sırasında size büyük avantaj sağlayacaktır.

Baş Denetçi’nin Karakteristik Özellikleri

Aynı zamanda baş denetçi olmak isteyen kişilerde şu karakteristik özellikler olmalıdır:
– Disiplinli ve sistematik olmalıdır,
– Etkin soru sorma ve dinleme yapabilmelidir,
– Yazım kurallarına önem vermelidir,
– İşine ciddiyet ile yaklaşan sorumluluk sahibi olmalıdır,
– Sorunlara kök-neden penceresinden bakabilmelidir(sebep-sonuç ilişkisi)
– Zamanını verimli kullanabilmelidir,
– Seyahat engeli olmamalı, prezentabl olmalıdır.

Eğer hayatınızda ilk defa kalite kavramı ile tanışıyor ve hemen baş denetçi olmak istiyorsanız, muhtemelen yanlış yapıyorsunuz demektir. Hem eğitimin verimi açısından hem de maddi açıdan zorlayıcı olabilmektedir.

Baş Denetçi Eğitimi Alabileceğin Standartlar

Baş denetçi eğitimleri şu standartlarda olmaktadır:

 • ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi
 • OHSAS 18001 İş Güvenliği Yönetim Sistemi
 • ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
 • ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi
 • ISO 27001 Bilgi Yönetim Sistemi
 • ISO 16949 Otomotivde Kalite Yönetim Sistemi
 • ISO 22000 Gıda Yönetim Sistemidir. Bunun dışında çeşitli baş denetçilik eğitimleri mevcut olmasına rağmen piyasada en çok rağbet gören ve belgelendirilen firmalar tarafından da kabul gören sertifikalar bunlardır.

Yazar Hakkında

İbrahim Akşen

Deneme yanılmaya dayalı öğrenme metodunun gücüne inanır. 2016 yılından bu yana SEO, Google Adwords ve Dijital Pazarlama konularında freelance danışmanlık vermeye devam etmektedir.

Yorum

 • Merhabalar , Ben C sınıfı İş Güvenliği Uzmanıyım Artık uzmanlık yapmak istemiyorum ama Sektörden tamamen uzaklaşmak istemiyorum,OHSAS 18001 İş Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgelerini almak istiyorum . Sektörel anlamda iş olanakları nasıldır tavsiyeleriniz almak isterim yada önereceğiniz başka sertifikasyon programları varmıdır ?

  • Merhaba Muharrem Bey,

   Baş denetçi olmak iş güvenliği uzmanlığından sonra sertifika alınarak direkt geçiş yapılabilecek bir alan değil maalesef. Yapılabileceğini söyleyenler yalnızca sertifika satmak ya da sertifikanızı kullanmak adına hayal satan kişiler olacaktır.Size tavsiyem bir sonraki kariyer basamağınızda yönetim sistemleri çalışmalarını gerçekleştirebileceğiniz bir firmada bu konuları öğrendikten sonra baş denetçilik eğitimlerine geçiş yapmanızdır. Birkaç yıllık tecrübeden sonra baş denetçilik alabilir ve sonrasında kuracağınız sektörel ilişkilerle sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Sonrasında iş olanağınız gayet iyi olacaktır. ISO 27001 ya da ISO 17024 gibi konulara eğilirseniz şu dönemde oldukça revaçtalar.

   İyi çalışmalar dilerim.

  • Baş denetçi olmanız için herhangi bir engel teşkil etmiyor. Hatta restoran, otel gibi alanların belgelendirmesinde avantajlı bile olabilirsiniz.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.