Canonical URL Nedir?

tarafından
33
Canonical URL Nedir?

Canonical URL, ya da diğer bilinen adıyla canonical etiketi; içeriğin büyük kısmının ya da tamamının farklı bir sayfada yer alması durumunda kopya içerik konumuna düşmemek adına asıl kaynak sayfayı referans gösterme işlemi sırasında kullanılır. Öyle ki bu kullanımı ihtiyacınıza göre pek çok noktada kullanmanız mümkündür. Bu sayfada nedir, ne demek, kullanımı nasıl gibi temel kalıptaki sorulara cevap bulacak ve çeşitli örnekleri göreceksiniz. Kullanım arayüzleri farklı olsa bile canonical meta tagları WordPress, Joomla, Drupal, Opencart gibi popüler içerik yönetim sistemlerinden; HTML, Javascript, Php, Asp, Asp.net, Angularjs, C# gibi yazılım dillerine kadar tüm yerlere uygulanabilir. Özetle yazılımcınız bizde öyle şey olmaz derse (bazen diyorlar), bilin ki her platforma uygulanabilir. Eğer ki WordPress kullanıyorsanız işiniz biraz daha kolay tabi. Yoast SEO ayarları otomatik olarak ayarlanıyor ve ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor, eğer ki bir başka sayfada kopya içeriğiniz yoksa tabi.

Canonical URL Nedir? Kodu Nedir?

Yukarıda tanımını yapmış olduğum üzere canonical kodu, bizi kopya sayfa olma sorunundan kurtaran bir koddu. Örnek vermek gerekirse bu sayfanın canonical kodu aşağıda belirtildiği gibidir. Web sitemin herhangi bir başka kısmında yüksek oranda benzerlik gösteren bir sayfa yer almadığı için aşağıdaki kodu rahatlıkla kullanabilirim.

<link rel=”canonicalhref=”https://ibrahimaksen.com.tr/canonical-url-nedir/” />

Eğer ki asıl kaynak farklı bir sayfa olsaydı (örneğin /canonical-url-nasil-yapilir/). O zaman bu sayfanın canonical url’i aşağıdaki gibi olacaktı.

<link rel=”canonicalhref=”https://ibrahimaksen.com.tr/canonical-url-nasil-yapilir/” />

Canonical URL Kullanımı Hakkında Örnekler

Canonical etiketi, farklı koşullarda tam bir kurtarıcıdır. Aşağıda canonical meta bilgisinin eklenmesinin gerekli olduğu koşulları göreceksiniz.

Cihaz Türünden Dolayı Canonical URL Kullanımı

Birden fazla cihaz türünü desteklemek için kullanılabilir. Örneğin web sayfamın bir mobile sitesi olsaydı o zaman mobil sayfamda, canonical url ile www. ile başlayan sayfayı refere etmem gerekirdi. Arama sonuçlarında bazen bir sitenin hem web hem de mobile sürümünü görürsünüz. İşte bu görüntü bu kodun eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Canonical URL Nedir?


https://m.ibrahimaksen.com.tr/canonical-url-nedir/
https://amp.ibrahimaksen.com.tr/canonical-url-nedir/

Dinamik URL’den Dolayı Canonical Etiketi Kullanımı

Arama parametreleri veya oturum kimlikleri gibi öğelerle ilgili dinamik URL’leri etkinleştirmek için kullanılmaktadır.

https://www.ibrahimaksen.com.tr/haber?category=seo&tag=canonical
https://ibrahimaksen.com.tr/seo/cocktail?gclid=1234
https://www.ibrahimaksen.com.tr/seo/canonical/canonical.html

Bir Sayfa İçin Birden Fazla URL Oluşuyorsa

Bir web sayfasında içerik girdiğinizde birden fazla kategori/etiket girildiğinde farklı farklı URL oluşmasına sebep oluyorsa işte bu noktada canonical büyük bir kurtarıcı oluyor.

https://ibrahimaksen.com.tr/seo/canonical-nedir/
https://ibrahimaksen.com.tr/canonical/canonical-url-nedir/

Sunucu Yapılandırması Doğru Yapılandırılmamışsa

Web sitenizi kurduktan sonra www olan ya da olmayan versiyonları ile http/https versiyonları için herhangi bir ayrım yapılmamışsa içerikleriniz kopya içerik durumuna düşecektir. Bu durumda sizin için anlamlı olan hangi versiyon ise o versiyonu refere etmelisiniz.

Canonical URL Nedir?

Canonical URL Nedir?

Canonical URL Nedir?

Bir İçerik Farklı Sitelerde Kullanılıyorsa

Bir blogda diğer sitelere ortak kullanıma sunma için sağladığınız içerik söz konusu alanlarda kısmen veya tamamen kopyalanırsa canonical URL olarak orjinal yayını belirtmeniz gerekmektedir.

https://haberler.ibrahimaksen.com.tr/canonical-url-nedir.html (ortak kullanıma sunulan yayın) https://blog.ibrahimaksen.com.tr/seo/canonical-url-nedir/ (orijinal yayın)

Yukarıda Canonical URL nedir? Ne zaman kullanılmalıdır? Sorularına bir cevap verdiğimi umuyorum. Yazının orjinal haline buradan da ulaşabilirsiniz. Canonical URL Kullanımı hakkında ise önümüzdeki günlerde bir yazı hazırlayacak ve ilginize sunacağım. Sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Matt Cutts Gözünden Canonical URL

Google mühendislerinden Matt Cutts gözünden Canonical URL anlatımı için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.