CV Hazırlama & Oluşturma Konusunda Tüyolar

tarafından
24
CV Hazırlama & Oluşturma Konusunda Tüyolar

cv hazırlama oluşturma teknikleriCV hazırlama ile ilgili belki de her yıl yüzlerce organizasyon yapılıyor ve bu organizasyonlara on binlerce kişi katılıyor. Özgeçmiş hazırlamak ile ilgili bu denli çok etkinlik yapılmasına rağmen insanların hatalı bir CV(özgeçmiş) hazırlamaya devam etmeleri ya eğitimin tam açıklayıcı olmamasından ya da insanların öğrenmeye direnmesindendir diye düşünüyorum. Bu yazının amacı insan kaynaklarının bakış açısından bakarak okunabilir bir özgeçmiş hazırlamanıza fayda sağlamaktır.

CV Hazırlama Teknikleri

Tüm Özgeçmişlerde Olmazsa Olmaz Kriterler

Hazırlayacağınız özgeçmişlerin firmaya özel hazırlanmasının büyük avantaj getirdiğini söylemek lazım. Bununla birlikte ne tür bir özgeçmiş hazırlarsanız hazırlayın aşağıdaki kuralları muhakkak gözetmelisiniz.

  • Yazım ve imla kuralları: “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” diye bir tabir vardır ya yazım ve imla kurallarına uyum da tam olarak bunun göstergesi olan bir kavram. Kelimeleri doğru yazmanız, noktalama işaretlerine dikkat etmeniz işe göstereceğiniz özeni simgeliyor diyebiliriz. Ufak bir örnekle ifade etmek gerekirse;
    • Dijital pazarlamada yapmış olduğum işlerdede çok başarılıyım. (Yanlış)
    • Dijital pazarlamada yapmış olduğum işlerde de çok başarılıyım. (Doğru)
  • Yazımda görsel uyum: Hemen hemen incelediğim tüm özgeçmişlerde yer alan başlıca cv hazırlama hatası diyebilirim. Bir bakıyorum ki ünvanın bir tanesi tümüyle büyük harflerle, bir diğeri küçük harflerle, bir diğeri başı büyük diğer harfleri küçük harflerle yazılmış. Pazardan alınacaklar listesi gibi bir liste ile güzel bir özgeçmiş hazırlamanız çok zor.
  • Yaptığınız işin açıklamaları: Belki çok önemli bir iş yaptığınızı düşünmüyor olabilirsiniz ama hangi işi yaparsanız yapın; çalıştığınız organizasyonda edindiğiniz birçok kazanım var. Birçoğumuz bu konuyu atlıyoruz. CV’de almış olduğunuz her görevde edindiğiniz bilgileri, size değer kattığı noktaları detaylı şekilde; mümkünse madde madde dile getirmelisiniz.
  • Eğitim&sertifika açıklamaları: Alınan birçok sertifika ve eğitim sadece alınmak için alınıyor. Fakat bazı eğitimler var ki değere değer katıyor ve hem içeriğini hem de size kazandırdıklarını saymak ile bitiremiyorsunuz. İşte bu eğitim&sertifikaları diğerlerinden daha değerli hale getirmenin yolu edindiğiniz bilgileri gerçekten ve detaylıca dilek getirmektir.