En iyi WordPress Eklentileri

tarafından
26
En iyi WordPress Eklentileri

en iyi wordpress eklentileriEn iyi wordpress eklentileri başlığıyla baya iddialı bir giriş yapmış olabilirim. En iyi eklentiler hangileri elbette ki WordPress kullanıcılarından kullanıcılarına değişecektir fakat bu yazıda kendi blog stratejime göre hangi eklentileri kullanıyorum bunları ifade edeceğim. Doğrusunu yanlışını bulmaya çalışırken çok fazla zaman harcıyoruz, bu yazıyla bir miktar da olsa işinizi hızlandıracağımı umuyorum.

Bana Göre En iyi WordPress Eklentileri

Yıllar içerisinde oluşan deneyimlerim neticesinde uzun zamandan bu yana aşağıdaki eklentileri kullanıyorum. Sizlere de tavsiye ederim.

SEO’ya Destek Olun

yoast seo eklentisi

1 – Yoast SEO

Yoast’ı tanımadan önceleri çok farklı SEO eklentileri de kurmuştum. Şu anda bu eklentiden daha iyi sonuçlar veren, kendisini bu derece güncelleyen ve bir arada sunan bir eklenti yok. O yüzden içerik SEO‘sunu optimize etmek için en iyi yol Yoast.

google xml sitemaps eklentisi

YOAST SEO Eklentisini Buradan İndirebilirsiniz.

2 – Google XML Sitemaps

Yoast SEO’nun içerisinde site haritası var aslında. Çok fazla indeksiniz yoksa o da yeterli olabilir. Fakat sayfa sayınız çoğaldığı zaman Google örümceklerinin sayfalarınızı kolay bulmasını sağlamalısınız. Hal böyle olunca Google Sitemap XML daha iyi bir kategorizasyon sağlıyor. Büyüme potansiyeli olan işlerde direkt bu eklenti ile de başlayabilirsiniz.

redirection yönlendirme eklentisi

GOOGLE XML SITEMAPS Eklentisini Buradan İndirebilirsiniz.

3 – Redirection

Artık mevcutta olmayan web sayfalarınızı diğer ilgili sayfalara yönlendirmek istiyorsunuz ya da sayfanın adresini değiştirmek istediniz, ne yapıyorsunuz? Tabi ki 301! İşte böyle ihtiyaçlarınızda en basit ve kolay arayüz ile 301 yönlendirmelerinizi yapabilirsiniz.

REDIRECTION Eklentisini Buradan İndirebilirsiniz.

İçerik ve Kullanıcı Deneyimini Arttırın

amp eklentisi

4 – AMP

AMP, hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ı (Accelerated Mobile Pages) ifade eder. Google’ın üzerinde durduğu bir konu ve önümüzdeki günlerde daha fazla rağbet göreceği tahmin ediliyor. Hal böyle olunca eklentisini kurmak ve yola devam etmek istiyorsunuz. Hızlıca Wordpress’in yapımcısı Auttomattic’in hazırlamış olduğu AMP eklentisini kurabilir ve zaman kaybetmeden işinize dönebilirsiniz.

AMP Eklentisini Buradan İndirebilirsiniz.

5- Yuzo Related Posts

yuzo benzer ilgili yazilar eklentisi

Yuzo tam anlamıyla olmazsa olmaz bir benzer yazılar eklentisi. Onu bu kadar özel yapan şey hem özelleştirilebiliyor olması hem de sidebarda kullanacağınız widget ile sayfaya özel benzer yazıları sidebardan yayınlayabilmeniz. Bunun dışında kendi içerisinde bir sayacı da var ve yazıların kaç görüntüleme aldığını takip edebiliyorsunuz.

YUZO Eklentisini Buradan İndirebilirsiniz.

6 – Photo Gallery

photo gallery eklentisi

Kullanımı kolay bir eklenti, pro versiyonunu alırsanız üzerinden ürün bile satabiliyorsunuz. Bedava versiyonunu kullanıyorum ve görsel sergilemek için oldukça yeterli. Yalnız son güncellemeler ile biraz daha kısıtlı hale geldiğini gördüm. Önümüzdeki süreçte daha da kısıtlanabilir.

PHOTO GALLERY Eklentisini Buradan İndirebilirsiniz.

7 – Custom Sidebars

custom sidebars eklentisi

Custom Sidebars eklentisi ile sayfalara, yazılara özel sidebar ekleyebilirsiniz. Bu sayede o sayfa ile ilgili dilediğiniz gibi bir konsept oluşturabilir, dönüşüm oranınızı arttırabilirsiniz.

CUSTOM SIDEBARS Eklentisini Buradan İndirebilirsiniz.

Diğer Tavsiye Eklentiler

8 – Contact Form 7

En basit ve kullanışlı iletişim formu diyebiliriz. Birçok alternatifi var, fakat şu ana kadar gördüğüm en stabil form. O yüzden contact form 7 tercihim.

CONTACT FORM 7 Eklentisini Buradan İndirebilirsiniz.

9 – UpdraftPlus

Hosting panelinizden otomatik yedekleme yapıyorsanız gerek yok fakat unuturum atlarım, diyorsanız bu eklenti size göre. Çeşitli bulut servislerine yedeğin aktarılmasına kadar birçok özelliği mevcut.

UPDRAFTPLUS Eklentisini Buradan İndirebilirsiniz.

10 – WP SMTP

Genellikle gerek olmayan bir eklenti. Eğer hosting sağlayıcınız mail form özelliğini devre dışı bırakmışsa ve bir düzeltme yapmıyorsa bu eklenti sayesinde web sitenizden mail alabiliyorsunuz.

WP SMTP Eklentisini Buradan İndirebilirsiniz.

Kendimin de kullandığı, değerlendirmelerim neticesinde tavsiye edebileceğim en iyi wordpress eklentileri diyebileceğim eklentileri yukarıda sergiledim. Sormak istediklerinizi yorum alanından sorarak bana ulaştırabilirsiniz.

WordPress yanında SEO, Google Adwords ve Dijital Pazarlama üzerine de yazıyorum. Dilerseniz kategori linklerinden yazılarıma ulaşabilirsiniz.