Kurumsal Yönetim

Firmaya Göre Özelleşmiş Bir Çalışan Mısınız?

firmaya göre özelleşmiş bir çalışanHiç çalıştığınız firmada her yere koşturduğunuz, eksik noktaları kapattığınız, şirketin arkasını topladığınız oldu mu? Ya da işle ilgili her konuda konuşabildiğiniz fakat hiçbir konuda profesyonelliğinizi konuşturabileceğiniz bir tartışmaya giremediğiniz? İşte muhtemelen bu ve bunun gibi durumlar yaşıyorsanız bilin ki siz de firmaya göre özelleşmiş bir çalışan olabilirsiniz.

Firmaya Göre Özelleşmiş Çalışan Nedir?

Firmaya göre özelleşmiş bir çalışan olmak demek, o şirketin kültürüne ayak uydurmuş, şirkette yapılması gereken gerektiğinde eksik işlere koşan ve firmayı sırtlayan kişi demektir. Öyle ki bu kişiler oldukça yüksek performanslı çalışanlardır. İşveren net bir görev tanımı sağlayamadığı için işe alındığı görevlerin dışında, farklı görevleri de gerçekleştirirler.

Firmaya Göre Özelleşmiş Çalışan Olmak Kötü Bir Şey Mi?

Firmaya göre özelleşmiş bir çalışan olmak, tabi ki çalışmamaktan daha iyidir her koşulda. Bununla beraber kişinin kariyer beklentisi, başarı kriteri önemlidir. Bir kişi alanımda en iyisi olacağım iddiasında olacak ise, bilin ki bu kişi firmaya göre özelleşmiş çalışanlar arasından çıkmayacaktır. Eğer beklentisi günü kurtarmaksa(ki bu günümüzde küçük bir şey sayılmaz) ve yaşamınızdan memnun iseniz gayet iyi bir şeydir.

Peki ya yaptığınız iş, size sürekli iş yoğunluğu getiriyor, kendinizi bir alanda odaklayamıyorsanız? İşte o zaman yeni bir kariyer fırsatı için riske girmenizin zamanı gelmiştir. Yeni kuruluşunuzun yeni bir iş ve kazanç kapısı olmakla birlikte size uzmanlık katacak bir sisteme sahip olması da gerekmektedir.

Neden Firmaya göre özelleşmiş bir çalışan olmamalıyım?

Böyle bir çalışan olmamalısınız çünkü ne kadar çok konu bilirseniz bilin, yeni dünya düzeninde en az bir tane profesyonel alanınız olmalı. Bunun yanında yer alan diğerine göre ufak kalan becerileriniz sizin kariyer basamaklarını tırmanmanızı sağlayacaktır elbette, fakat herkesin herşeyi yaptığı işletmelerin ömrü bellidir. Bu tarz işletmeler kurumsallaşamadıklarından, bir sistematiğe sahip olmadıklarından dolayı genellikle en geç 3. nesilde kepenkleri indirirler. Böyle bir durumda, mevcut şirketinizden ayrılmak durumunda kaldığınızda, yetkinliklerinizi yeterince arttırmadığınızı fark etmeniz için geç kalınmış olabilir. Geç kalmak demek, çağın gerisinde kalmak ve hak ettiğiniz ücreti kazanamıyor olmanız demektir.

Sonuç olarak, sistematiğe sahip olmayan firma içindeki her işi yapabilecek bir çalışan olmakla, bir alanda çok iyi olan diğer işleri de az çok bilen bir çalışan olmak konusundaki tercih tamamen size kalmıştır. Profesyonel olmak mı yoksa çalışan olmak mı? tercih sizin.

Yazar Hakkında

İbrahim Akşen

Deneme yanılmaya dayalı öğrenme metodunun gücüne inanır. 2016 yılından bu yana SEO, Google Adwords ve Dijital Pazarlama konularında freelance danışmanlık vermeye devam etmektedir.

Yorum

  • Merhaba benim adım Melike. Şu an tam bir kararsızlık içerisindeyim. Yıllarca endüstri mühendisliği okudum yaptığım iş ile okuduğum arasında dağlar kadar fark var. Bu durumda ne yapmalıyım, istifa mı etmeliyim? Nolur bir yol gösterin, artık çok bunaldım..

  • İbrahim Bey inanır mısınız muhasebeciyim ama hem telefona bakıyorum, hem muhasebeye. Şimdi de satınalmaya bak diyorlar. Sanırım yeni bir iş yeri için çabalamanın vakti geldi. :/

    • Filiz Hanım merhaba, birçoğumuz aynı durumları yaşıyoruz. Bunlar da bir tecrübedir. Umarım gönlünüzdeki gibi bir iş bulursunuz.. İyi günler.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.