YorumluYorum

Geleceğin Meslekleri Yalanı ve Sonuçları

geleceğin meslekleri kapak

geleceğin meslekleriGeleceğin meslekleri her yıl tekrar tekrar gündeme gelir ve birçok üniversite adayı öğrenci de gelecekte daha çok para kazanabilirim daha iyi kariyer edinebilirim düşüncesi ile bu bölümleri tercih eder. Halbuki  geleceğin meslekleri nelerdir diye sorduğunuzda meslekleri sıralayacak olan rehberlik hocaları; iş yapılacak işin tanımına geldiğinde afallamaya başlarlar.

Geleceğin Meslekleri Neler?

Geleceğin meslekleri neler diye sorulduğunda bazı meslek dalları o kadar çok ön plana çıkıyor ki bunları açıklamadan edemeyeceğim.

1 – Genetik Mühendisliği: Açık ara şampiyondur. Üniversiteye girmiş olduğum 2007 senesi ve daha öncesinden başlayarak günümüze kadar ulaşmış olan geleceğin mesleğidir. O kadar geleceğin mesleğidir ki Türkiye şartlarında çalışabileceğiniz kuruluş sayısı bir elin parmağını geçmiyor. Eğer ki idealist iseniz o zaman mesleğinizi Türkiye’de değil ABD veya Kanada’da icra etmenin yollarını bulmalısınız.

2 – Malzeme Bilimi ve Mühendisliği: Benim de mezunu olduğum geleceğin mesleği bölümdür. Nanoteknoloji denildiğinde ilişkilendirilen ilk bölümdür. Genetik mühendisliği kadar olmasa da Türkiye’de bu mesleği tam anlamıyla icra edeceğiniz yerler genellikle teknoparklar ve akademisyenlerin kurmuş olduğu bazı araştırma şirketleridir. Bu bölümün mezunları nanoteknoloji ile ilgili iş bulamadıkları için geleneksel üretim şirketlerinde üretim, kalite, iş güvenliği, satınalma vb. pozisyonlarda çalışma hayatına atılırlar. Eğer ki idealist iseniz mesleğinizi Türkiye’de değil ABD, Kanada, Japonya veya gelişmiş Avrupa ülkelerinde icra etmenin yollarını bulmalısınız.

3 – Şehir Planlayıcısı: Büyüyen şehirler ile birlikte şehir planlamacılarına daha çok ihtiyaç olacak vb. mantıklı bir söylem ile kafalarımız karıştırılıyor. Halbuki şehir planlamacı büyük firmalarda bile birkaç kişiden oluşuyor en fazla. Evet gelişmiş ülkelerde bu böyle değil katılıyorum ama ülkemiz de gelişmiş bir ülke değil sonuçta. Dolayısı ile bir inşaat mühendisi ile karşılaştırıldığında 1/10 iş imkanı ancak vardır diyebiliriz.

Yukarıda ismi geçen 3 mesleği özellikle seçtim. Bahsettiğim bu meslekler gibi daha birçok meslek geleceğin meslekleri diyerek bizlere pazarlanıyor. Halbuki meslek seçerken geleceğin değil bugünün mesleğini seçmek lazım. Zaten geleceğin mesleği olan şeye de bugünün derslerini okuyarak ulaşabilmek de pek mümkün olmasa gerek!

Sonuç Olarak Geleceğin Meslekleri

Geleceğin meslekleri ile ilgili bu yazımı imkan buldukça güncelleyeceğim. Tamamen kişisel fikirlerimi içeren bu yazıda geleceğin mesleği kavramının Türkiye’de içinin ne kadar boş olduğunu ve yanlış yönlendirildiğinizi anlatmak istedim. Eğer ki bir meslek seçecek iseniz günümüzde popüler olan bir meslek seçmenizi tavsiye ediyorum. Zaten işe başladıktan sonra günün gereklerine göre kendinizi geliştirdiğinizde geleceğin mesleğine sahip olmuş olacaksınız. Kısacası geleceğin mesleği yarında değil bugünde yer alıyor. Aklınıza takılan bir soru olursa bana iletişim sayfam üzerinden ulaşabilirsiniz.

İyi tercihler 🙂

Yazar Hakkında

İbrahim Akşen

Deneme yanılmaya dayalı öğrenme metodunun gücüne inanır. 2016 yılından bu yana SEO, Google Adwords ve Dijital Pazarlama konularında freelance danışmanlık vermeye devam etmektedir.

Yorum

  • Abi merhaba, ben de malzeme bilimi istiyordum ama sen böyle yazınca korktum. Eğer bu bölümü okursam işsiz kalır mıyım ki?

    • Eğer ki aktif ve mesleki gelişim için de zaman ayırıyorsan kolay kolay işsiz kalmazsın. Tabi burada beklentiler de önemli. Eğer ileri teknoloji çalışmak istiyorsan ne yazık ki ülkemizde imkanlar çok kısıtlı o yüzden yurt dışında çalışman gerekir.

    • Gelecek elbette ki var fakat beklentiniz olan şartları günümüz Türkiye’sinde bulmanız çok zor.

  • Merhaba, çevre mühendisi olmayı planlıyorum. Bu bölüm için de geleceğin mesleği diyorlar, ne dersiniz?

    • Yazımda da bahsettiğim gibi geleceğin meslekleri diye oluşturulan tabir sadece bu bölümleri pazarlamak için kullanılıyor aslında. Siz bugünün mesleğini seçip yarının ihtiyaçlarına göre kendinizi geliştirirseniz zaten geleceğin mesleğini icra etmiş olacaksınız. Bu arada çevre mühendisi de iş imkanı olan bir bölümdür fakat mezun olduktan sonra bir süre yüksek ücretler kazanmayı beklemeyin, diğer mühendislik bölümlerinde olduğu gibi.

    • Merhaba, öncelikle oğlunuz için siz değil o tercih yapmalı çünkü mesleği icra edecek olan kişi o. Kendi beklentilerinizi karşılamak için çocuğu proje olarak görmemek en doğru adım olurdu. O yüzden imkanınız varsa thomas türkiye gibi bir kurumdan yetkinlik, meslek analizi yaptırarak çocuğunuz için en doğru mesleği bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.