HTTPS Nedir? HTTPS’nin SEO’ya Etkisi Nasıl?

tarafından
26
HTTPS Nedir? HTTPS’nin SEO’ya Etkisi Nasıl?

HTTPS Nedir? HTTPS SEO Etkisi Nasıl? yazımız içerisinde aşağıdaki başlıklarda bilgilere ulaşabileceksiniz:

  • HTTPS Nedir?
  • HTTPS Nasıl Yapılır?
  • HTTPS İçin Kullanabileceğiniz SSL Türleri
  • HTTPS’nin SEO’ya Etkisi

HTTPS Nedir?

HTTPS, HTTP protokolünün güvenli hale getirilmesi ile elde edilmiş bir veri aktarım bir iletişim kuralıdır. Bilindiği gibi HTTP, Hyper Text Transfer Protocol’ün baş harflerinin birleştirilmesi sonucu türetilmiştir. HTTPS ise Secure(Güvenli)’un baş harfinin eklenmesi neticesinde ortaya çıkmıştır. Google’ın doğru içeriği, doğru kişiye güvenli bir şekilde ulaştırma misyonunu internet sektöründe yer alan herkes biliyordur. Hal böyle olunca Google, https ile başlayan firmaları Chrome üzerinde güvenli olarak işaretleyeceğini ve bir SEO sıralama kriteri olarak ele alacağını duyurdu. Elde etmiş oldukları sıralamayı kaybetmek istemeyen ya da sıralama kazanmak isteyen web sitesi sahipleri de bu konu üzerine yatırım yapmaya başladılar.

HTTPS Nasıl Yapılır?

Web sayfalarının HTTPS protokolü üzerinden yayın yapması için bir SSL sertifikası sahibi olmaları gerekmektedir. SSL sertifikası sahibi olmak için ise statik IP sahibi olmalısınız. HTTPS nasıl yapılır? ile ilgili bir içeriği çok yakın zamanda ayrıntılarıyla paylaşacağım.

HTTPS İçin Kullanabileceğini SSL Türleri

HTTPS geçişi için kullanabileceğiniz farklı markalarda farklı özelliklerde birçok SSL sertifikası vardır. Bu sertifikalardan sıklıkla kullanılan 3 sertifika türünü aşağıda bulabilirsiniz.

RapidSSL: Maliyetsiz olarak bir SSL almak isterseniz başlangıç aşamasında yeterli olacaktır. Eğer subdomaininiz yoksa, mobil cihazlarda olsun olmasın sorun etmezseniz yeterli olacaktır. Bu sertifikada herhangi bir yeşil bar bulunmaz sadece https ile başlayan bir adres elde etmiş olursunuz.

RapidSSL Wildcard:  Kapsamlı bir SSL sağlamak isteyen web sayfaları içindir. Subdomainler, mobil sürüm vb. birçok alt sayfa için tam kapsamlı güvenlik sağlar. Yeşil bar desteği bu modelde bulunmamaktadır. RapidSSL içerisinde en

True BusinessID with EV: Rapid’den farklı bir marka ve Wildcard ile benzer özellikler taşıyor. Subdomain ve mobil desteği olduğu gibi yeşil bar desteği de sağlamaktadır.

Let’s Encyrpt: Letsencrypt.org adresi üzerinden edineceğiniz SSL sertifikası için tek 1 TL bile ücret ödemenize gerek yok. Eğer e-ticaret yapmıyorsanız, sadece amacınız güvenli hale getirmek ise Let’s Encrypt gönüllü oluşumunun sağlamış olduğu SSL sertifikasını edinerek ücretsiz ve bir IP gerekmeden SSL alabilirsiniz. Ücretsiz edinmek için buraya tıklayın.

HTTPS SEO Etkisi

Bu noktada deneyimlerim neticesinde olumlu ve olumsuz yanlarını da anlatacağım. Öncelikle SSL sertifikası kurulumu için adımları doğru attığınızı varsayıyor ve SEO ile bağlantılı olabilecek noktalarına değinmek istiyorum.

  • Öncelikle Google’ın belirlemiş olduğu birçok sıralama faktörü var. HTTPS’ye sahip olmakla bu gibi sıralama faktörlerinden birisini de karşılamış olacağınızdan dolayı SEO açısından önem arz etmektedir. Ben önem derecesi olarak mobil uyumluluk kadar önemli bir noktada konumlamasam da uygun alt başlık etiketlerinin kullanılması kadar önemli bir noktada olduğunu düşünüyorum.
  • SSL sertifikasına sahip olmanın hız ile ilgili avantajını görmedim. Hatta hız performansına olumsuz etkisi olduğunu bile söyleyebilirim. Daha hızlı bir sunucuya geçiş yaparak bir nebze de olsa yavaşlığın önüne geçebilirsiniz.
  • Kullanıcılar arasında güvenli site bilinci artış gösterdikçe CTR oranlarına da etki edecektir. Önümüzdeki günlerde SSL sertifikasına sahip olmayan web sayfalarından hemen çıkma oranlarında da artışlar olacağını ve buna bağlı olarak Google’a negatif sinyaller gideceğin söylemek de mümkün.