Iç Tetkik Nasıl Yapılır? Raporu Nasıl Hazırlanır?

tarafından
30
Iç Tetkik Nasıl Yapılır? Raporu Nasıl Hazırlanır?

Iç tetkik nasıl yapılır? Tetkike nasıl hazırlanmalıyız? Elde edilen iç tetkik sonuçları için iç tetkik raporu nasıl hazırlanır? İşte bu yazımızda bu vb. sorulara cevap bulacağız. İç tetkik nasıl yapılır anlatmadan önce iç tetkik nedir ve neden önemlidir bununla başlayacağız.

İç Tetkik Nedir? Neden Yapılır?

iç tetkik nasıl yapılırİç tetkik, ISO’nun yayınlamış olduğu yönetim sistemleri standartları içerisinde yer alan bir gerekliliktir. İç tetkik, kuruluşun kendi sisteminin etkinliğini ölçmek ve gerekli ise iyileştirme aksiyonları almak için yapmış olduğu denetimdir. Kuruluşun kurmuş olduğu sistemin doğru işleyip işlemediğini görmesi açısından son derece önemlidir. Kuruluş kendi personeli ile yapabileceği gibi, kuruluş dışından da bir personel ile anlaşarak iç tetkik yaptırabilir.

Standardın zorunlu kıldığı bir gerekliliktir. Standarda göre yılda en az 1 defa yapılması gereklidir. Yeni kurulan sistemlerde, sistemler benimsenene kadar daha sık yapılması önerilir.

Iç Tetkik Nasıl Yapılır? Dikkat Edilmesi Gerekli Noktalar Nelerdir?

Iç tetkik nasıl yapılır ise daha faydalı olur? Bunun için çok basit ve etkili bir yöntem tarif edeceğim. Hem nereden başlayacağınız konusunda aklınızda soru işareti kalmayacak hem de seri bir şekilde denetimi gerçekleştirebileceksiniz. Denetim öncesinde bir iç tetkik planı hazırladığınızı ve bu aşamaya kadar geldiğinizi varsayıyoruz. Bir denetime başlamadan önce şu dokümanları hazırlamalısınız:

 • Denetlenecek sürecin süreç tanımı,
 • Süreç ile ilgili dokümantasyonlar (prosedür,talimat, form vb.)
 • Kontrol planları (varsa)
 • Denetlenecek standardın maddeleri(kitapçığı)
 • İç tetkik soru listesi

Yukarıda bahsi geçen dokümanları hazırladığınızda süreci denetim açısından büyük bir kolaylık elde edeceksiniz. İç denetim şu şekilde ilerlemelidir:

 • İç denetim gerçekleştirecek iç tetkikçi süreç sahibinin de yer aldığı küçük bir açılış toplantısı gerçekleştirmelidir. Bu toplantıda iç tetkik faaliyetinin onların açıklarını bulmak için değil, sistemi iyileştirmek adına yapıldığı konusunda bilgi verilmelidir.
 • Süreç sahibinden süreç tanımını istemelisiniz. Kendisi süreç tanımının varlığını bilmeli ve size bu dosyayı verebilmelidir.
 • Her faaliyetin tetkiki yapılır iken standardın gerekliliğini sağlaması noktasında doğru soruyu sormalıyız. Satınalma süreci için onaylı tedarikçilerinizi nasıl yönetiyorsunuz? Ya da satın alınan ürünün belirlenmiş satın alma gereklerini karşılıyor olmasını sağlamak için gerekli şartlar sağlanmış mıdır? vb. birçok soru sorulabilir.
 • Gelen süreç tanımı içerisindeki ilk faaliyetten başlayarak en son faaliyete kadar girdi ve çıktıları incelenmelidir. Örneğin Satınalma siparişinin verilmesi sürecin bir faaliyeti olduğunu düşündüğümüzde bunun girdisi üretim bölümünden yapılan sipariş isteği, çıktısı ise onaylanmış satınalma sipariş formu ise her iki kaydın da varlığı sorgulanmalıdır.
 • İç tetkik gerçekleştirilirken faaliyet adımlarında yer alan dokümantasyonlar incelenmeli ve taahhüt edilen çalışmaların yapılıp yapılmadığı sorgulanmış olmalıdır.
 • İç tetkik sırasında iç tetkik soru listesi önemlidir. Soru listesini denetim notlarını da üzerine alacak şekilde tasarlayabilirsiniz.
 • İç denetim sırasında hem uygun olan kısımları hem de uygunsuzlukları mutlaka ilgili standart maddesi ile ilişkilendirerek yazmalısınız. Tetkikte güçsüz olan yanlar kadar güçlü olan taraflar da raporlanmalıdır.

Not: Denetimi süreç sahibi ile gerçekleştirdiğinizden emin olmalı ve kesinlikle gayriresmi tutum içerisinde bulunmamalısınız.

Iç Tetkik Raporu Nasıl Hazırlanır? Sonuçlar Nasıl Raporlanır?

İç tetkik raporu nasıl hazırlanır sorunuza hızlı bir cevap vermek için iç tetkik raporu örneği hazırladık. Bununla birlikte siz de kuruluşunuza uygun bir rapor formatı hazırlayabilirsiniz. Oluşturulacak olan raporda denetim ile ilgili genel bilgiler, tetkike katılan iç tetkikçiler, bulunan uygunsuzluklar yer almalıdır.

İç tetkik ile ilgili hazırlamış olduğumuz bu yazı dışında yönetim sistemleri ile ilgili yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Eğer kuruluşunuzda iç tetkik yaptırmak için danışmanlık hizmeti arıyorsanız hemen iletişime geçiniz.