İş Akış Şeması Hazırlamak İçin Mükemmel Araçlar

tarafından
40
İş Akış Şeması Hazırlamak İçin Mükemmel Araçlar

İş akış şeması(Flowchart) konusunda daha öncesinde İş Akış Şeması Nedir? İş Akış Şeması Nasıl Çizilir? üzerine bir yazı hazırlamış ve beğeninize sunmuştum. Burada iş akış şeması nedir, sembolleri nelerdir, örnekleri ile birlikte göstermiştim. Bununla birlikte iş akış diyagramının nasıl çizilebileceği noktasında biraz daha fazla bilgi vermem gerektiğini görerek “İş Akış Şeması Hazırlama” üzerine bir yazı hazırlamak istedim. Bu yazımda iş akış şeması(diyagramı) hazırlama konusunda işinizi kolaylaştıracak online programlara değineceğim. Bu programları aşağıdaki alanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz:

  • Sanayi, imalat sektörlerinde yani fabrikada üretim iş akışını çizmek için, (Örneğin; tekstil, otomotiv, metal, mobilya vb.)
  • Hastane iş akış şemasını çizmek için, (Örneğin; açık ihale iş akışı, muhasebe, depo akışı vb.)
  • Kalite sistemlerinde süreçleri tarif etmek yani proses akış şeması çizmek için, (Örneğin; satınalma, insan kaynakları, kalite kontrol, satış süreci vb.)
  • Yazılım ile ilgileniyorsanız, algoritma ve programlamada iş akışını çizmek için kullanabilirsiniz.

İş Akış Şeması Hazırlama İçin Online Programlar

Burada %100 online üzerinden hazırlayabileceğiniz ve işiniz bitince indirerek hemen kullanmaya başlayabileceğiniz programlar yer almaktadır. İş akış şeması hazırlamak için işinizi çok kolaylaştıracak işte o programlar:

Draw.io

draw.io iş akış şeması hazırlama

Hiç şüphesiz ki bu alanda en çok bilinen ve kullanılan programların başında gelmektedir. Kolay bir kullanımı var tıklayarak, sürükleyerek gayet kolaylıkla kullanılabilmektedir. Oluşturmuş olduğunuz iş akış şemalarını Dropbox, Google Drive, One Drive gibi bulut depolama alanlarında kolayca saklayabilirsiniz.

Cacoo

cacoo iş akış şeması çizmekCacoo da Draw.io içerisinde yapabildiğiniz herşeyi yapmaya imkan sağlayan online bir iş akış şeması hazırlama programıdır. Cacoo’nun en iyi özelliği gerçek zamanlı olarak kullanılabilmesidir. Yani ekibinizdeki birden fazla kişi aynı anda iş akış şemasında çalışabilir. Ayrıca, sohbet özelliği de mevcuttur, böylece değişiklikler gerçekleştikçe görebilir ve yorum yapabilirsiniz. Ayrıca, bir diyagram çiziminde aynı anda çalışan birden fazla kişi ile işler biraz karmaşık hale gelebileceğinden, Cacoo not alanlarını sağlar, böylece kim neye dahil olmuş rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Lucidchart

lucidchart iş akış şeması hazırlama online

Diyagramlar söz konusu olduğunda, Lucidchart mevcut en iyi ve en güvenilir çevrimiçi akış şeması üreticilerinden biridir.

Hızlı ve akıcı sürükleme ve bırakma arabirimi, akış şemalarını oluşturmayı ve yönetmeyi kolaylaştırır. Seçebileceğiniz önceden hazırlanmış şablonlar var veya yeni bir boş tuval ile başlayabilirsiniz. Ücretsiz hesaplar bile temel şekillere, oklara ve metin kutularına erişir. Başlamak için bu yeterli.