Yönetim Sistemleri

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

iso 9001 belgesi nasıl alınır

ISO 9001 belgesi nasıl alınır? ISO 9001 belgesi alma şartları? ISO 9001 belgesini kimler alabilir? ISO 9001 almak için merak ettiğiniz sorular üzerine bu yazıyı hazırladım. Elbette birçok sayfa var fakat bu sayfa üzerinden edineceğiniz bilgiler ile tüm gerekli bilgileri edinmiş olacaksınız. ISO 9001 nedir, ne değildir gibi temel bilgilere sahip olduğunuzu varsayarak direk nasıl alınır konusuna geçiş yapıyorum.

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır? İzlenecek Yol Nedir?

ISO 9001 BelgesiISO 9001 belgesi almak için atacağınız adımların detaylarını şu alt başlıklarda inceleyeceğiz:

  • ISO 9001 temel eğitiminin alınması,
  • ISO 9001 dokümantasyonunun oluşturulması,
  • Sistem gereklerini sağlamak adına kayıtların işler hale getirilmesi,
  • ISO 9001 iç tetkikçi eğitiminin alınması
  • Yönetim sisteminin iç tetkiki ve raporlanması,
  • Belgelendirme denetiminin yapılması,
  • Gerekli evrak ve ücretlerin tamamlanması,
  • ISO 9001 belgesinin alınmasıdır.

ISO 9001 Belgesi Almak için Hazırlık

ISO 9001 Temel Eğitiminin Alınması: ISO 9001 temel eğitiminin alınması yönetim sistemi şartlarının anlaşılması ve çalışanlara kavratılması açısından çok önemlidir. Burada alacağınız eğitim yönetim sistemlerine bakışı değiştirmeli ve bunun sadece belge almak için değil, kurumsallaşmanın ilk adımını atmak için de yapılması gereken birşey olduğunun farkına vardırmalıdır.  ISO 9001 temel eğitiminin yanında temel süreç yönetimi ve dokümantasyon eğitimi de alınarak çalışanlarınızın ve sistemi yönetecek kişilerin bilgi seviyesini arttırmalısınız.

ISO 9001 Dokümantasyonunun Oluşturulması: ISO 9001 belgesi almak için bu aşamayı bir danışman ile birlikte kurgulayabileceğiniz gibi eğer yetkinliği uygun bir çalışanınız var ise danışman olmadan da kurgulayabilirsiniz. ISO 9001 danışmanlık ücreti ile ilgili yazıma link üzerinden ulaşabilirsiniz. Dokümantasyon aşamasında kalite yönetim sisteminiz için gerekli doküman sistemini oluşturmalı(kodlamalar, doküman türleri vb.), süreçlerinizi (satış-pazarlama, satın alma vb.) ve süreçlerin birbirleri ile olan ilişkilerini tanımlamalısınız. Kurulum öncesinde ISO 9001 sistemi kurmak ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Kalite Kayıtlarının İşler Hale Getirilmesi: Dokümantasyonu oluşturulan sistemde, sistemin işler olduğunun en büyük kanıtı kayıtların tutulmasıdır. Düzeltici faaliyet kültürünün oluşması, müşteri şikayetlerinin kayıt altına alınarak aksiyonlar alınması ile birlikte PUKÖ döngüsünü işleten bir kuruluş, kayıtlarla ilgili en önemli 2 maddeyi sağlamış olur. Bunun yanında diğer süreç kayıtlarının tutulması, belirlenen dönemlerde analizler edilerek, iyileştirmeler yapılması ve bunun bir kültür haline gelmesi bu aşamanın çıktısıdır.

ISO 9001 İç Tetkikçi Eğitiminin Alınması: Yönetim sistemi kavramının anlaşılması ile birlikte daha doğru sorular sorabilecek, havada kalmayacak bir eğitim alınmalıdır. Alınacak iç tetkik eğitiminin uygulamalı olması tetkik edeceğiniz sisteminin kaliteli bir şekilde denetime tabi tutulması için çok önemlidir.

ISO 9001 Sisteminin Tetkik Aşaması

Yönetim Sisteminin Denetimi: Bu aşamada süreç bazlı iç tetkik yapılarak, kurmuş olduğunuz sistemdeki hatalı noktalar değerlendirilecektir. İç tetkikte atlanmaması gereken nokta, iç tetkikçinin kendi sürecini denetlememesi gerektiğidir. Mümkün olduğunca daha çok kişiyi bu aşamaya dahil ederek farklı bakış açıları ile daha fazla iyileştirme fırsatları elde edebilirsiniz.

Raporlanması: İç tetkiki gerçekleştirdikten ve raporlamasını gerçekleştirdikten sonra, yönetim gözden geçirme toplantısı yapmanız belgelendirme denetimine hazır hale gelinmesini sağlayacaktır.

ISO 9001 Belgelendirme Denetimi ve Sonrası

ISO 9001 belgesi nasıl aılınırBelgelendirme Denetiminin Yapılması: ISO 9001 belgesi almak için anlaşacağınız belgelendirme firması size ön denetim ve belgelendirme denetimi olarak 2 tip denetim gerçekleştirecektir. 1.denetimde dokümantasyon sisteminizin yeterliliği 2.denetimde ise sisteminizin işlerliği değerlendirilecektir. Adam.saat mantığına göre hesaplanan süre içerisinde baş denetçiler süreçlerinizin sistem şartlarına uygunluğunun kontrolünü yapacak ve olumlu/olumsuz kanıtlar toplayacaktır.

Gerekli Evrak ve Ücretlerin Tamamlanması: ISO 9001 belgesi alma işleminin sonunda, çeşitli akreditasyon kuralları gereği belgelendirme firmaları tarafından istenen belgelerin tarafınızca bu kuruluşlara iletilmesi gerekmektedir. Belgelendirme ücretini de ödemeniz halinde en geç 30-45 gün aralığında ISO 9001 belgeniz firmanıza ulaştırılacaktır.

ISO 9001 Belgesinin Alınması: ISO 9001 belgesi elinize ulaştıktan sonra, 3 yıl boyunca bu sertifika sizin olacaktır. ISO 9001 sisteminin güncelliğini kontrol etmek adına yılda 1 kez ara denetime gelineceğini ve bu ara denetimlerde olumsuz bir durumla karşılaşılmadığı sürece de sertifikanızı kaybetmeyeceğinizi söyleyebilirim.

ISO 9001 Belgesi almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar Hakkında

İbrahim Akşen

Deneme yanılmaya dayalı öğrenme metodunun gücüne inanır. 2016 yılından bu yana SEO, Google Adwords ve Dijital Pazarlama konularında freelance danışmanlık vermeye devam etmektedir.

Yorum Bırak