ISO 9001 Danışmanlık ücreti Ne Kadar?

tarafından
26
ISO 9001 Danışmanlık ücreti Ne Kadar?

ISO 9001 Danışmanlık Ücreti, Maliyeti Ne Kadar?

iso 9001 danışmanlık ücretiISO 9001 danışmanlık ücreti firmanızın sektörüne, çalışan sayınıza ve danışmandan beklentinize göre değişkenlik göstermektedir. ISO 9001 danışmanlığı, terzi hassasiyetinde yapılması gereken, çok önemli bir çalışmadır. ISO 9001 danışmanlık faaliyetleri, süreç yönetiminin temelini oluşturacağı için firmanızın yönetim iskeletinin sağlığı da buna bağlıdır.

ISO 9001 Danışmanlık Bedelini Oluşturan Etmenler

ISO 9001 konusunda danışmanlık yapan kişiler bu fiyatı belirlerken bazı kriterlere dikkat ederler. Danışmanlık, bilgiyi karşı tarafa aktararak, insanlarla iletişimde bulunarak yapılan bir meslek olduğu için harcanan zamana göre fiyatlandırma yapılmaktadır. ISO 9001 danışmanlık ücreti tam olarak buna bağlıdır. Danışmanlık ücretini yani danışmanlık süresini etkileyen etmenler ise şunlardır:

  • Çalışan sayısı,
  • Firmanın lokasyonu,
  • Firmanın sektörü,
  • Yapılan işin niteliği,
  • Süreç yönetiminin yapılıp yapılmadığı,
  • Herhangi bir dokümantasyon sisteminin bulunup bulunmadığı önemlidir.

ISO 9001 Danışmanlığı Maliyeti Hesaplanması

ISO 9001 danışmanlığı ile ilgili maliyet konusunda henüz kafanızda net bir resim ortaya çıkmadığının farkındayız. Bu yüzden iso 9001 kalite yönetim danışmanlığı ile ilgili şöyle bir örnek  vermek istiyoruz:

Düşünün ki 100 kişilik bir mobilya firması ile 200 kişilik metal firması ISO 9001 belgesi almak istiyor. Metal firması hem daha kalabalık hem de daha riskli bir ortam oluşturduğundan ötürü danışmanın bu firmaya ayırması gereken süre mobilya firmasına göre daha fazladır. Mobilya firması 1400-1500 $ gibi bir fiyata bu danışmanlığı alabilecekken, metal firması bu danışmanlığı 2500 $ civarında bir fiyata alması gerekir. Çünkü iso 9001 sistemi kurulurken daha fazla kişiyle muhatap olacak ve o kişilerin sistemi sahiplenmesi için çaba gösterecektir.

Siz de fiyat hesaplamak isterseniz, bu yaklaşımla tahmini rakamlar hesaplayabilirsiniz. Tabi ki piyasada çok ucuza yapacak kişileri de bulmanız mümkündür. Fakat sistem kalitesinin önemine inanan bir yönetici iseniz, kesinlikle bu tip yaklaşımlarda olan şahıslardan uzak durmanızı öneriyoruz. Daha sonra telafisi güç olan alışkanlıkla sebebiyet verebilmektedir.

Danışmanlık öncesi ve sonrası, tüm süreci ise şu yazı üzerinden açıkladım: ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

Yönetim Sistemleri ile ilgili yazılarımı okumak için kategoriyi ziyaret edebilirsiniz.

ISO 9001 Danışmanlık Talebinde Bulunmak İçin Şimdi İletişime Geçiniz.