Kurumsallaşma Danışmanlığı

kurumsallaşma danışmanlığıKurumsallaşma danışmanlığı, aile işletmelerinin kurumsallaşma aşamalarını kolaylıkla atlatabilmeleri için verilen bir hizmettir. Kurumsallaşma danışmanlığı ile kurumsallaşma süreci içerisinde yaşanabilecek sancılı dönemler daha az zararla atlatılır. Kurumsallaşmak isteyen aile işletmeleri, kurumsallaşma danışmanlığı almalıdır. Böylece yönetimde süreklilik sağlanarak yıllarca yaşayabilecek bir işletmenin temelleri de atılmış olur. İşletmeler gücüne güç katarak yarınlara daha sağlıklı şekilde ulaşabilirler.

Aile İşletmelerinde Kurumsallaşma

Aile şirketlerini yükselten kurucuların sahip olduğu bilgi birikimidir. Kurucuların sahip olduğu engin bilgi birikimi, yetkiler vb. birçok konu kurumsal yönetim anlayışı çerçevesinde doğru şekilde kurgulanmalıdır. Aile işletmelerinde kurumsallaşma bazen bitmeyen bir senfoni olabilmektedir. Yarınlara daha güçlü şekilde ulaşmak isteyen kuruluşlar, kurumsallaşma altyapı çalışmalarını hızlı şekilde atlatmalıdır. Altyapının sağlanması ile birlikte mevcut kültürün, uygulanmak istenen kültürle değiştirilmesini sağlamak için enerji harcamalıdır. Kurumsallaşmak için neler yapılmalıdır ile ilgili bir yol haritasını kurumsallaşmak istiyorum yazımızda sağlamıştık. Bu yol haritasının detaylarını oluşturmak için lütfen bize ulaşın.

Kurumsallaşma Danışmanlığı Öncesi Aile İşletmeleri

Kurumsallaşma öncesinde aile işletmeleri ve davranış stilleri çok da farklı değildir. Üst çerçeveden bakıldığında bir inşaat firması da olsa, bir sağlık firması da olsa hep aynı şeylerden muzdarip olan bir yönetim ve çalışanlar görülebilir. Aile işletmelerinde kurumsallaşmak için en temel şey olan kurumsal hafıza bulunmamaktadır. Kurumsal hafıza olmadığı için gelişim ve fırsatlar sağlıklı şekilde değerlendirilemez. İşi çok iyi bilen ebeveynin yokluğundan sonra ise bilgi mirası alt kuşağa aktarılamadığı için yanlış kararlar neticesinde işletmeler iflasa sürüklenir. Bir kısım ailelerde ise yanlış kararlar zarar verici olan aile içi sürtüşmeler görülebilmektedir. Danışmanlık öncesinde bu tür sorunlar sıklıkla görülebilmektedir.

Kurumsallaşma Danışmanlığı Sonrasında Aile İşletmeleri

kurumsallaşma danışmanlığı kurumsal hafızaKurumsallaşma çalışmaları sonrası çok ciddi dirençler ile karşılaşılabilmektedir. Mevcut personellerin alışılagelmiş olan sistemdeki tecrübesi, yeni sistem için yetersiz geldiğinde yaşanan dirençler sağlıklı şekilde atlatılmalıdır. Bu kişilerde bulunan bilgi birikiminin şirketin kurumsal hafızasına aktarılması çok kritiktir. Kurumsallaşma çalışmaları ile birlikte işletme içerisinde bir kayıt kültürünün oluşması beklenmektedir. Kayıt kültürünün sağlıklı işlemeye başlaması ile birlikte analiz, değerlendirme yaklaşımı kazanan personelin sebep-sonuç ilişkisini kurabilmesi çok daha sağlam şekilde olacaktır. Kurumsallaşmanın etkisi ile birlikte aile anayasası hazırlanması ile aile fertlerinin yetki ve sorumlulukları yasal bir çerçevede belirlenmiş olacaktır.

Sonuç Olarak Kurumsallaşma Danışmanlığı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz dönüşümü sağlamak hiç de kolay değil. Hal böyle iken değişim yönetimi sancılarından profesyonel bir yaklaşım ile mümkün olduğunca az hasarla kurtulmanız için size fırsat sunuyoruz. Bize ulaşın ve kurumsallaşma adımları atılırken, kurumsallaşma yolunda yalnız yürümeyin. Kurumsallaşma danışmanlığı talebinizden önce dilerseniz kurumsallaşma ile ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz.

wifi_lock Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.