Mobil Site Mi? Mobil Uygulama Mı?

tarafından
24
Mobil Site Mi? Mobil Uygulama Mı?

Mobil Site Mi? Mobil Uygulama Mı?Mobil site mi? Mobil uygulama mı? Bu soruyu o kadar çok duyuyorum ki konu hakkında bir yazı yazmanın vakti geldi diye düşünüyorum. Hem mobil uygulamalara ve mobil sitelere yaklaşımımı sunmak hem de sizlere bir bakış açısı kazandırmak bu yazının çıktısı olacaktır. O halde başlayalım.

Mobil Site Nedir? Mobil Uyumlu Web Sitesi Gerekli Mi?

Mobil site, web sitesinin mobil cihazlar (akıllı telefon, tablet vb.) üzerinden kullanımı için tasarlanmış, optimize edilmiş kullanıcı dostu bir arayüz sağlayan site yapısıdır. Web site sahipleri mobil uyumluluğu 2 şekilde sağlamaktadırlar:

  • Responsive olarak: Yani site tasarımı tektir ve değişen boyutlara göre tepki vererek en uygun tasarıma geçer.
  • Ayrı bir site olarak: Genelde m.domain.com şeklinde gördüğünüz adreslerde yer alan web siteleri mobil sitedir. Farklı bir tasarım, işlev vb. kazandırmak için de bu şekilde kullanım sergilenebilmektedir.

Digitalzone’16 da Google çalışanı Garry Illyes’in söylediği en önemli söz belki de “Mobile First” olmuştur. Bunun anlamı şudur: Ya mobil olacaksınız ya da olmayacaksınız. 🙂 %90’dan fazla aranma hacmini elinde tutan Google çalışanı bunu diyorsa, sizler de web sitelerinizin görünürlüğü için bu alana yatırım yapmalısınız. Ve bu konunun alternatifi yoktur.

Mobil Uygulama Nedir? Gerekli Midir?

Mobil uygulama, akıllı telefonların kullanımının artması ile birlikte önem kazanmış ve cihazlara özel olarak tasarlanmış uygulamalardır. Temel olarak Android ve IOS işletim sistemlerine göre ayrıştırılırlar. Mobil sitelerden farklı olarak mobil uygulamalar cihazınızda bir alan kaplar. Bu aslında mobil site mi? mobil uygulama mı? sorusuna verilecek cevabı belirlemek için önemli bir maddedir. Çünkü bir mobil uygulamayı indirdiğinizde yer kaplamasına değecek bir fayda bulmak istersiniz. Örneğin,

  • Eğlenmek: Oyunlar, multimedya içerikler uygulamalar üzerinden daha iyi şekilde oynatılabilir. Bu yüzden bu amaca yönelik olarak uygulama yapılabilir.
  • Güncel Kalmak: Uygulama eğer ki kullanıcı ile iletişimde kalacak ve ilgisini çekebilecek konular hakkında onu bilgilendirecek vb. faydalar sağlayacak ise uygulama yapılmaya değerdir diyorum.
  • Para Kazanmak: Parasal olmayan kazanımların yanında bir uygulama üzerinden para kazanıyor olabilmek de uygulamayı telefonunuzdan kaldırmamak için güzel bir sebeptir.

Sonuç Olarak Mobil Site Mi? Mobil Uygulama Mı?

Eğer ki yukarıdaki gibi faydaları kullanıcılarınıza sunmayacak iseniz mobil uygulama için yatırım yapmanızın çok da bir anlamı yoktur. Sadece web sitenizin sayfalarında yer alan bir içeriği görüntülemek için yapılacak uygulama kesinlikle masraftır. Fakat siz bu uygulama içerisinde hedef kitlenizin sıklıkla kullanacağı araçları koyarsanız, onlara fayda sağlarsanız işte o zaman cihazlarında yer edinmeyi hak edersiniz. Mobil site mi? Mobil uygulama mı? sorusuna ilk cevabı kendiniz, hedef kitleniz ile empati yaparak vermelisiniz. Gerisi oldukça kolay çözülecektir.

Sadece dijital pazarlama ile ilgili değil, SEO, Google Adwords gibi alt konu başlıklarında da yazılar yazıyorum. Dilerseniz kategori sayfalarından ulaşabilirsiniz.