Programatik Reklam Nedir? Reklamcılık Nereye Gidiyor?

tarafından
24
Programatik Reklam Nedir? Reklamcılık Nereye Gidiyor?

programatik reklam nedirProgramatik satınalma, yakın zamanda online reklamcılığın görünümünü tamamen değiştirecek, fakat gerek ülkemizde gerekse dünyada hala kavramı ile ilgili karmaşa devam ediyor. Programatik reklam, son dönemlerin en popüler dijital medya satın alma yöntemlerinden birisi aslında. Şimdi kısaca programatik reklam ve reklamcılık nereye gidiyor bu konuları değerlendirelim.

Programatik Satın Alma Nedir?

‘’Programatik’’ satınalma, dijital reklam satınalma işlemleri için kullanılan yazılım ile ilgilidir. Programatik satın almanın tanımı ise; teknolojik yazılımlar aracılığı ile daha önceden belirlenmiş kriterlere uygun olarak seçilen kullanıcılara, belirli bir sürede reklam göstermeye karar veren ve bu yazılım aracılığı ile reklam satın alması yapılması olarak açıklanabilir. Reklamveren bu şekilde, DMP (Veri Yönetim Platformu) ve DSP (Talep Yönlü Platform) verileri sayesinde davranışsal ve demografik hedefleme yapabilir. Yapılan bu çalışmalarla markanın istenilen ROI (Yatırım Getirisi) hedeflerine ulaşması asıl amaç olarak gösterilmektedir.

Kısaca temel anlamda, teknolojik yazılımın reklamı kendi seçmesidir.

Programatik Reklam Neden Önemlidir?

Programatik reklam tabii ki tek bir nedenden dolayı önemli: Verimlilik! Programatik satınalma öncesinde, dijital reklamlar insanlar tarafından hazırlanıyor ve satın alınıyordu. Tabii insan faktörünün ortama girmesiyle fiyat farklılıkları ve tutarsızlıkları ortaya çıkabiliyordu. Programatik reklam teknolojisi, reklam satınalma ile ilgili sistematik çalışır ve çok daha yüksek verim almanızı sağlar. Üstelik fiyat farklılıkları yaratmaz ve de insan eli değmediği için de programlı çalışmaktadır. İnsanlar işin ucunu kaçırabilir ama sistem asla kaçırmaz.

Programatik satın alma işlemini, reklamı olan ve bunu satmak isteyen mecralar ve bunları satın almak isteyen müşteriler ve ajansların buluştuğu ortak bir alan olarak düşünebiliriz. Bu sistemin çok konuşulmasının nedeni, reklam veren ve ajanslara önceden belirlenmiş hedef kitlelerine daha çok seçenek imkanı sunduğu için bu hedef kitleye daha uygun fiyatlarla ulaşma avantajı sağlanmasıdır.

Bu ortamda yapılan gerçek zamanlı tekliflendirme (RTB) modeliyle, dinamik görsel optimizasyonu ve kişi/segment bazında hedefleme yapabilme yeteneği sayesinde, reklam verenler istedikleri kullanıcıya doğru zamanda, doğru mesaj ve doğru teklifle ulaşabilme fırsatına sahip oluyor.

Reklamcılık Nereye Gidiyor? Robotlaşıyor muyuz?

Hem evet hem de hayır. İçiniz rahatladı değil mi? İnsanların yaptığı bazı detaylara hala ihtiyaç var. Reklam stratejileri belirleme, reklam kampanyaları optimizasyonu, hedef kitle belirleme gibi birçok önemli aşama insanlar tarafından yapılmalı. Büyük veri oluşturan birçok datanın insan eliyle oluşturulabildiği de bir gerçek. İlerde daha çok büyük veriyi anlamlı olarak sentezleyebilen teknolojiler ya da robotlar kullanılabilir, ancak henüz tam olarak bu kadar robotlaşmaya hazır değiliz.

Reklam satınalmanın geleceği muhtemelen programatik satınalma olarak belirlenecek. Şu anda aktif olarak kullanılan programatik satınalma oranını net olarak vermek imkansız ama gittikçe artan oranlarda kullanılmaya devam ettiği de kesin. Birçok ajans programatik satınalma sistemini kullanmayı düşündüklerini ifade ediyor. Bazı büyük ajanlar ise altyapılarını bu sisteme uygun şekilde yapılandırmaya ve de bu sistemi kullanacak ekipleri oluşturmaya başladılar bile. Şu anda işleyen sistemde sadece online reklamlar üzerinden sistem işliyor, ancak medya şirketleri ve ajanslar ‘’geleneksel’’ medyayı bu sistem üzerinden satma olasılıklarını araştırıyor. Bunlara TV spotları ve gazetelerde yayınlanan reklamlar da dahil…

Dijital pazarlama ile ilgili diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.