YorumluYorum

Roible Nedir? ROI Hesabı Nasıl Yapılır?

roi roible nedir roi hesabı

roible nedirROIBLE, ROI ve -ible kelimelerinin bir araya gelmesi ile ortaya çıkmış bir terimdir. ROI, return on investment olarak bilinen yatırımın geri dönüşünü ifade etmektedir. Birçok kurumsal firma yapacağı yatırımlarda iyi bir ROI değeri görmek ister. Yatırıma dahil edecekleri sermayenin dönüşünü görmek en büyük haklarıdır elbete ki.

ROIBLE ise yatırımın geri dönüşebilirliğini ifade eden bir terimdir. Biz yapılacak iş roible mı? diye sorduğumuzda bu işin dönüşüm alıp almayacak olmasını sorgulamış oluruz.

ROIBLE Mıyız?

Uygun olduğunuzu anlamanın en güzel yolu, ROI hesabı yapmaktır. ROI hesabı için ise formül aşağıdaki gibidir.

ROI = (Yatırımdan Gelen Kazanç – Yatırım Masrafı) / Yatırım Masrafı

ROI’nin 1 çıktığı durum başa baş noktasıdır. Ne kar ne de zarar olan noktayı ifade etmektedir. ROI’nin 1’den büyük olduğu her değer bir kar ifadesidir. Tabi ki sayıyı ne kadar büyütürsek o kadar uygun olacaktır.

Bir Örnekle ROI

Örnek vermek gerekirse tshirt satıyorsunuz ve her birinden 5 TL kar ediyorsunuz. 100 adet tshirt sattığınızı ve bunun için 200 TL reklam yatırımı yaptığınızı düşündüğümüzde;

ROI=((100*5)-200)/200=300/200=1,5 – Yani yatırılan her 1 TL için 1,5 TL getiri elde edilmektedir. ROI’niz 1’den büyük olduğu sürece her türlü yatırıma açık olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

İbrahim Akşen

Deneme yanılmaya dayalı öğrenme metodunun gücüne inanır. 2016 yılından bu yana SEO, Google Adwords ve Dijital Pazarlama konularında freelance danışmanlık vermeye devam etmektedir.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.