Yönetim Sistemleri

Şahit Numune Saklama Süresi VDA’ya Göre Ne Kadar?

Şahit Numune Saklama Süresi Hakkında

Bu yazıyı VDA‘da şahit numune saklama süresi ile ilgili internette bir kaynak bulamadığım için yazıyorum. Otomotiv sektöründe kullanılan en önemli standartlardan birisi de VDA’dır. VDA, Alman Otomotiv Endüstrisi Birliği’dir ve kendilerine has bir takım standartlar bulunmaktadır. Bu yazının konusu olmayan standartlar ile ilgili olarak, VDA maddelerini ayrıca aratabilirsiniz.

VDA Şahit Numune Saklama Süresi Uygulaması

VDA 6.4.‘te belirtilmiş olup, TS’de olduğu gibi herhangi bir yıl kıstası bulunmamaktadır. Uygulaması müşteri şartlarına göre değişkenlik gösterebilir. Şahit numuneler parça üretimden tamamen kalkana kadar yani proje tamamlanana kadar muhafaza edilmelidir. Yeni yılda da devam eden projelerde, eski şahit numune arşive ayrılır ve yeni bir şahit numune alınır. Bu işlemler proje tamamlanana kadar devam eder, projenin tamamlanması ile birlikte ise şahit numuneler imha edilebilirler.

Müşteri şartnamesinde yedek parça anlaşması varsa, yedek parça sağlama taahhüt süresi kadar daha şahit numuneler saklanmalıdır. Bu sürenin bitimiyle birlikte şahit numuneler imha edilebilirler.

Yazar Hakkında

İbrahim Akşen

Deneme yanılmaya dayalı öğrenme metodunun gücüne inanır. 2016 yılından bu yana SEO, Google Adwords ve Dijital Pazarlama konularında freelance danışmanlık vermeye devam etmektedir.

Yorum

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.