SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

tarafından
25
SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

seo uyumlu makale nasıl yazılırSEO uyumlu makale, özellikle SEO danışmanlığı yapan kişilerin artması ile dijital pazarlama dünyasında daha çok duyulur olan bir konu olmuştur. SEO uyumlu makale, SEO kuralları çerçevesinde kalarak; arama motorlarının (başta Google) ilgili sayfayı daha kolay yorumlamasına yardımcı olacak şekilde yazılmış yazıdır. Mesela bu yazının başında SEO uyumlu makale nedir? ne demek? soruları gibi soruları geçirerek kullanıcıların soracağı sorular ile eşleşme oranını arttırmak istedim. Bugünün arama algoritmasında buna ihtiyaç duyulmak ile beraber günden güne gelişen algoritmalar ile önümüzdeki süreçte çok da ihtiyaç duyulmayacağını düşünüyorum. Vakit kaybetmeden SEO uyumlu makale nasıl yazılır? konusuna geçerek işin teorik kısmından pratik kısmına geçiş yapacağız.

SEO Uyumlu Makale Yazımı Öncesi

SEO uyumlu yazı yazmak istiyorsanız bilmelisiniz ki kelimelerle dans etmelisiniz. Kullanmanız gereken anahtar kelimeleri yazı içerisinde anlamlı olarak kullanmalı; hem de arama motoru optimizasyonu açısından gereklilikleri sağlamalısınız. Bu şartları sağladıktan sonra makale yazarı olmamanız için hiçbir sebep yoktur. Burada önemli konu keywords varyasyonlarını nasıl edineceğinizdir. Bu konuda hem Google Keywords Planner hem de keywordtool.io adresinde yer alan keyword aracı işinizi görecektir. Eğer ki ücret ödemeyi göze alıyorsanız Semrush ve Ahrefs araçlarını da bu noktada tavsiye ederim. Burada kelimeler ile birlikte arama hacimlerini de öğreneceksiniz. Fakat Google eğitmenleri dahi buradaki rakamların güvenilir olmadığını, kelimeler arası trendleri karşılaştırmak için kullanılmasının daha sağlıklı sonuçlar doğuracağını ifade etmişlerdir. Yazınızda kullanacağınız kelimeleri belirledikten sonra işin matematiksel kısmına geçebilirsiniz.

SEO Uyumlu Yazı Kuralları

SEO uyumlu yazı yazarken belli kurallara dikkat etmeye çalışıyorum. WordPress kullananlar için Yoast SEO eklentisi oldukça işinizi kolaylaştırabilir. Eğer uygulamazsam üst sıralarda çıkmam mı derseniz? Çıkabilirsiniz de ama bu şekilde Google gibi arama motorlarının daha rahat tarayabileceği ve anlamlandırabileceği bir yapıya geçiş yaparsınız. Eğer içeriğiniz kaliteli ise, SEO uyumlu şekilde yazarak bu süreci hızlandırmış olursunuz. SEO uyumlu makale nasıl olmalı? sorusunun cevabı şu şekilde:

Yazı İçeriğinin Yapısal Durumu

İçerik Kalitesi: İlk kural kendinin okumakta zorlandığı içeriği paylaşma! Sadece anahtar kelime yoğunluğunu karşılamak için gereksiz ve anlamsız kelimelerle doldurarak düşük kullanıcı deneyimi oluşturmayın. Google zaten kullanıcının davranışını ölçümleyerek yazının kaliteli olup olmadığını anlayabiliyor. Diğer kurallarla üst sıralara çıkabilirsiniz fakat bu maddeyi uygulamazsanız organik olarak orada kalamazsınız. İdeal yazı uzunluğu ile ilgili 300 kelime yazılması gerektiği söylenilir. 300 kelime değil gerektiği kadar yazmak gerekir aslında. Eğer ki yazmak istediğiniz özgün seo uyumlu makale, açıklama gereken bir içerik ise 300-400 kelimeden aşağı yazmamak avantajlı olabilir.

Multimedya İçerik: Multimedya’dan kastım resimler, videolar, ses kayıtları vb. Bu içerikleri sayfanıza eklediğinizde hem sayfada zaman geçirme süresini arttırırsınız hem de konu ile ilişkilendirilmiş içeriklerle arama motorlarına daha yoğun ve kaliteli bir web sitesi mesajı verirsiniz.  Mesela resim eklediğinizde resmin adını anahtar kelimeniz ile aynı ya da ilişkili yapmayı ve alt tag’ına da odaklandığınız anahtar kelimeyi eklemeyi unutmamalısınız.

Başlıklar: H1, H2 vb. başlık taglarını mutlaka kullanmalısınız. Çünkü bu değerler arama motorlarına hangi başlığın ne kadar öncelikli olduğunu anlatmaya yarıyor. Ayrıca odaklandığınız anahtar kelimenin bu başlıklarda geçmesi sizin ilgi değerinizi arttırdığı için sıralamada bir miktar daha öncelik kazanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Yoğunluğu: %1,5-2,5 arasında olması gerektiği söylenilir genel olarak. En güzel sonuçları %2,2 2  keyword yoğunluğunda aldığımı söyleyebilirim. SEO uyumlu yazı yazma için olmazsa olmaz değildir fakat tecrübeyle sabittir ki önemlidir. SEO uyumlu makale kontrol ederken değerlendirebilirsiniz.

Yazının Okunabilirliği

Paragraflar: SEO uyumlu makale teknikleri anlatılırken herkes üst paragrafta anlatılanları anlatıyor fakat okunabilirlik kavramını atlıyor. Mümkünse her paragrafın uzunluğu max 250-260 kelime uzunluğunda olsun. Böylece okuyucunun algısının dağılması önlenilerek, her yeni başlıkta yeni bir ilgi yaratılarak okuyucunun ilgisi ve motivasyonu canlı tutulabilir. Bir düşünün 400 kelimelik yazıyı okurken tek paragrafta anlatsalar, rahat okuyabilir misiniz? Ya da gözünüz korkmadan başından sonuna kadar okuma motivasyonu bulabilir misiniz?

Cümleler: Mümkün olduğunca cümleleri sade tutun. Örnek vermek gerekirse yazı içerisinde geçen cümlelerin %20’sinden fazlası 20 kelimeden uzun cümlelerden oluşmasın.Ortalama 10-15 kelimeden oluşan cümleler oldukça akıcı oluyor ve kullanıcı nazarında daha olumlu bir deneyim sunuyor.

SEO Uyumlu Makalenin Özgünlüğünü Kontrol Etmek

Yoast SEO üzerinden makalenizi yazdınız. Her bir noktasının yeşil olduğunu gördünüz ve artık gururlusunuz. Sizin de bir seo uyumlu makaleniz var. 🙂 Peki herşey burada bitti mi? Hayır, son bir adımınız daha kaldı! O da Özgünlük kontrolü. Yani siz ne kadar SEO uyumlu şekilde yazmış olursanız olun, farklı içeriklerden esinlenip kopya durumuna düşebilirsiniz. İşte bu hataya düşmemek için son olarak Plagiarism Checker ile kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Plagiarism Checker ile Özgünlük Kontrolünü Buradan Yapabilirsiniz.

Okumayı Sevmiyorum, Dinlemek İstiyorum Diyorsanız

Bazı okuyucularımız video üzerinden izlemeyi daha çok seviyorlar. Onlar için de Sadri Ercan tarafından hazırlanmış olan videoyu paylaşıyorum. İyi seyirler.

SEO Uyumlu Makale Yazarı ile Çalışmak

İster bir bloga SEO çalışması yapın, isterseniz de e-ticaret SEO çalışması yapın her halükarda özgün içerik size fayda sağlayacak ve SEO uyumlu makale yazarı ile çalışmak size zaman kazandıracaktır. Bir seo uyumlu yazı hazırlamak için yukarıdaki bilgileri bilmeniz yeterlidir fakat uygulamak için yeterince zamanınız olmayabilir. Sizin 1-1,5 saatte olması gereken formata getireceğiniz yazıyı bir SEO makale uzmanı 15-20 dakika içerisinde yayına alınabilecek hale getirebilir. İşte bu yüzden bir seo uyumlu yazarı ile çalışmak sizin açınızdan faydalı olacaktır. Bir özgün makale yazarı arıyorsanız, uzman makale yazarı ekibimiz ile tanışmak isteyebilirsiniz.

SEO uyumlu yazı yazdırmak için iletişime geçin.