SEO Uzmanı

tarafından
27
SEO Uzmanı

SEO UzmanıSEO Uzmanı arayan bir işveren ya da SEO uzmanı nedir? diye merak ederek sayfama ulaşmış bir kişi olabilirsiniz. Her iki kitleye de ihtiyaçları olan bilgiyi vermek için bu yazıyı hazırladım. Yazının içeriğinde şu ana başlıkları bulacaksınız:

 • SEO Uzmanı Hakkında Bilgiler
 • Uzmanından SEO Hizmeti Almak

SEO Uzmanı Hakkında Bilgiler

Siz de SEO ile ilgili bu popüler işi duymuş ve büyüsüne kapılmış olarak bu sayfayı bulmuş olabilirsiniz. Nedir, nasıl olunur, ne iş yapar? standart sorularına verdiğim cevaplar şu şekildedir:

SEO Uzmanı Nedir?

SEO uzmanı, web sayfanızın arama motorlarında görünür olması için optimizasyon çalışmaları gerçekleştiren uzmandır. Daha akılda kalıcı bir örnek vermek gerekirse, sizi bu sayfaya ulaştıran şey benim yapmış olduğum SEO çalışmalarıdır.İstediğiniz bilgiyi, istediğiniz kitleye ulaştırmanızı sağlar.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO uzmanı nasıl olunur diyorsunuz ve belki de en son moda eğitimleri araştırıyorsunuz. Yapmayın! Öğrenmek istediğiniz şey SEO olduğunda alacağınız eğitim sizi belli kalıplara sıkıştıracaktır. Her düşüncenizi o bilgiye göre şekillendirmeye çalışacaksınız. O yüzden tavsiyem deneme yanılma yaparak bu yetkinliği kazanmanız. Daha sonra isterseniz kaliteli olduğuna inandığınız bir eğitim ile eksik noktaları kapatabilirsiniz. Istanbul’da bol sayıda eğitim bulabilirsiniz. Uzman olmak için şu adımları atmanızı tavsiye ederim:

 • Öncelikle kendinize bir web sitesi hazırlayın ve ilginizi çeken içerikler ekleyin,
 • Sonra da eklediğiniz içeriklere arama motoru optimizasyonu tekniklerini uygulayın,
 • Optimizasyon metodlarını hem türkçe kaynaklardan, hem Youtube gibi kaynaklardan öğrenebilirsiniz,
 • Her yaptığınız çalışma sonrası hangi konuma geldiğini takip edin, ve bu şekilde devam edin.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

Arama motoru optimizasyonu uzmanı, yeni gelişen algoritmalarla birlikte sadece backlink alma işlemlerini değil site içinde yapacağı çalışmaları ve katkı sağlayacak yönlendirmeleri de yönetmelidir. Şöyle ki SEO uzmanı, kuruluştan kuruluşa değişmekle birlikte temelde şu çalışmaları gerçekleştirir:

 • Site içi içeriklerinin uyumlu hale getirilmesi,
 • SEO uyumlu makale hazırlanması,
 • Sitenin daha kolay indexlenmesinin sağlanması,
 • Site içi linkleme çalışmaları,
 • Kullanıcı deneyimini iyileştirme çalışmaları,
 • Site hızını arttıracak iyileştirmeler,
 • Uygun backlink kaynaklarının tespiti,
 • Site dışı SEO çalışması kurgusu ve uygulanmasını gerçekleştirir.

Bir uzman, tam zamanlı olarak bir kuruluşta çalışabileceği gibi freelance yani serbest zamanlı danışman olarak da çalışabilmektedir.

Uzmanından SEO Hizmeti Almak

Istanbul SEO hizmeti sağlayıcısı bulmak adına diğer şehirlere göre zengin bir şehir. Buna rağmen tam verim alacağınız bir seo danışmanlığı hizmeti almak çoğu zaman piyango tutturmak gibi oluyor. Çünkü SEOcu olduğunu iddia eden kişilerin büyük çoğunluğu paket satarak sizleri yükselttiğini iddia eden kişilerden oluşuyor, size özel bir hizmet sağlamıyorlar. İşte bu yüzden size özel çalışma tasarlayan yani butik çalışan SEO danışmanlarını seçmenizi tavsiye ederim.

SEO konusunda ister benden isterseniz de bir başka danışmandan destek alın fakat size özel bir çalışma isteyin!

SEO Uzmanı Seçimi

ibrahim akşen

SEO Uzmanı İbrahim AKŞEN

SEO hizmeti alacağınız uzmanın,

 • Referansları,
 • Konuya yaklaşımı,vizyonu,
 • Sektörünüzü algılama ve yorumlama düzeyi size sağlayacağı desteğin sonuca ulaşması açısından oldukça önemlidir.

SEO danışmanlığı vereceğiniz kuruluş ile aynı ilde olmanızın herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Dijitalin hakim olduğu bir dünyada, hala aynı şehirden alması gerektiğini düşünmek çok da doğru olmazdı. Örneğin İstanbul SEO hizmetleri sağlayan birçok seo uzmanına sahip. Peki hepsi İstanbul’da mı hizmet veriyor dersiniz? Tabi ki hayır! Tüm Türkiye hatta yurtdışına danışmanlık veren uzmanlarımız var ve bunu dijital altyapı kolaylığı sayesinde yapıyorlar.

SEO Hizmeti Konusunda Destek Almak İsterseniz

Dilerseniz kuruluşunuz adına seo çalışmaları tarafımca gerçekleştirilebilir. Daha öncesinde destek sağlamış olduğum bazı kuruluşlara ait referanslara buradan, seo danışmanlığı ile ilgili ayrıntılı bilgilere yer verdiğim sayfaya ise şuradan ulaşabilirsiniz.

SEO konusunda eğitim ya da danışmanlık almak isterseniz iletişime geçiniz.