VDA 6.3. Proses Denetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

tarafından
28
VDA 6.3. Proses Denetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

VDA 6.3. Proses Denetimi Nedir?

vda 6.3. proses denetimiVDA 6.3. Proses Denetimi, VDA (Verband der Automobilindustrie e.V.) kuruluşunun hazırlamış olduğu otomotiv endüstrisinin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere hazırlanmış olan bir kılavuzdur. VDA 6.3. ile tedarikçinin potansiyelinin değerlendirilmesinden, üretim süreçlerinin denetimine kadar kapsamlı bir alanda faydalanma imkanımız bulunmaktadır.

VDA 6.3. Proses Denetimi sayesinde belirlemiş olduğumuz ürün ya da gruplarının ve proseslerinin zayıf noktaları tespit edilerek, analiz edilmesi kolaylaşmıştır. VDA proses denetimi, VDA’nin belirlemiş olduğu bir şablon üzerinden yapılmakta ve değerlendirilmektedir.

VDA 6.3. ile ürün ya da ürün gruplarının sözleşmesinin imzalanmasıyla başlayan süreç, seri üretime başlama (SOP) ve satış sonrası desteğe kadar uzanmaktadır ve VDA 6.3. içerisinde 7 başlıkta denetlenmektedir:

P1: Potansiyel Analiz
P2: Proje Yönetimi
P3: Ürün & Proses Geliştirmenin Planlanması
P4: Ürün & Proses Geliştirmenin Gerçekleştirilmesi
P5: Tedarikçi Yönetimi
P6: Proses Analizi
P7: Müşteri Memnuniyeti, Desteği ve Servis

VDA 6.3. Proses Denetimi Nasıl Yapılır?

Denetim Hazırlığı

Proses denetim hazırlığı için aşağıdaki dokümanları hazırlamalıyız. Bu sayede daha etkin bir denetimin yapmanın yolunu açabiliriz.

  • Proses tanımları
  • Proses akış şemaları
  • Proses dokümanları ve formları
  • FMEA’lar
  • Kontrol Planları
  • Müşteri şikayetleri
  • Müşteri gereklilikleri
  • Performans değerleri (KPI, PPM vb.)

Denetimin Gerçekleştirilmesi

Proses denetimi gerçekleştirilirken aynı yönetim sistemleri denetiminde olduğu gibi uygunluklar ve uygunsuzluklar raporlanır. Her bir madde için kanıtların sunulmasına dikkat edilmelidir. Denetim için kullanılacak sorular VDA soru listesi(Lisanslı olduğu için paylaşamıyorum) temel alınarak sorulabilir. Denetim gerçekleştirirken hazırlık aşamasında elde etmiş olduğunuz doneleri kullanarak etkin bir denetim gerçekleştirebilirsiniz.

Değerlendirme

Değerlendirme sayısal değerler üzerinden yapılmaktadır ve her bir rakamın anlamı farklıdır. Uygunsuzlukları değerlendirmeden önce aşağıdaki vda puanları anlamlarını öğrenmeniz önemlidir.

10: Gerekliliklerin tam anlamıyla karşılandığı anlamına gelmektedir.
8: Minör sapmaları saymazsak büyük oranda karşılanmaktadır. 3/4’ten büyük bir kısmının karşılandığı varsayılır.
6: Önemli riskleri barındırdığı ve gereklikleri kısmen karşıladığı anlamına gelir.
4: Majör sapmalar vardır ve proses yetersizdir.
0: Gereklilikler karşılanmamakta belki de bu tarzda bir uygulama mevcut değildir.

Soru listesi içerisinde 1/3 oranından fazla cevap verilemeyen(n.b.) bulunmamalıdır. Soru listesi içerisinde (*) ile belirtilen sorular özel önem taşımaktadır. Bir tanesinin bile eksik olması prosesin güvenilir olmadığı sonucunu doğurabilmektedir.

Konu ile ilgili benzer tüm yazılara ulaşmak için Yönetim Sistemleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.