Yalın üretim, Yalan Üretim Olmasın Sakın?

tarafından
25
Yalın üretim, Yalan Üretim Olmasın Sakın?

Yalın Üretim Mi Yalan Üretim Mi?

Yalın üretim şu sıralar öylesine popüler ve birçok sanayi kuruluşu yalın üretim teknikleri konusunda eğitim ve danışmanlıklar alarak sistemlerini iyileştirmeye çalışıyorken nereden çıktı bu soru diyebilirsiniz. Evet bu teknik çok faydalı ve doğru uygulandığında çok ciddi verimlilik kazançları sağlıyor ama doğru uygulamak için önce doğru anlaşılması lazım.

Yalın üretim nedir? Ne değildir?

yalın üretimYalın üretim nedir sorusuna yalın bir cevap vermek gerekirse; yaptığınız iş her ne olursa olsun bunu sadeleştirerek verimliliğinizi arttırmanıza yarayan sistemler bütününe yalın yönetim denir. Ülkemizde ağırlıklı olarak endüstriyel kuruluşlar tarafından uygulandığı için yalın üretim olarak kabul görmüştür. 5S, Kaizen, KANBAN, SMED gibi çok önemli yalın üretim araçları bünyesinde barındırmaktadır.

Müşterileriniz size bu konuda bir taleple gelmezler, kalite belgeleri gibi ihale sırasında ihtiyaç duyulan bir belgeye de sahip olamazsınız. Bu yüzden yalın felsefeyi sahiplenmek gibi bir düşünceniz yoksa bu konuda faaliyetlere girişmemeniz gerekir. Yalın yaklaşım sadece prosedüre uyarak yaşatacağınız bir kültür değildir.

Yalın Üretim Nasıl Yalanlaşıyor?

Firmalar yalın kavramı konusunda ilk duyum aldıklarında büyük bir heyecana kapılıyorlar. Sonuçta nasıl heyecan duyulmayabilir ki? Firma bu metodlarla birlikte israflarından arınan, verimli yalın bir firmaya dönüşüyor. Sonrasında anlaşmaya varılıyor ve yalın danışmanlığı çalışmaları başlıyor. Bazı firmalar bunun kısa süreli yapılacak ve sürekli verim kazandıracak bir çalışma olduğunu sanıyorlar. İşte böyle durumda yalın, yalan oluyor ve yapılan tüm çalışmalar eski haline dönüyor.

Eğer yalın kültürü firmanızda yer edinsin, israflardan arındırılmış, hatalara fırsat vermeyen bir kurum kültürüne sahip olmak istiyorum diyorsanız, yapacağınız ilk iş; çalışanlarınıza bunun kısa süreli bir faaliyet olmadığını, bunun firma yaşadığı müddetçe devam edecek bir şey olduğunu anlatmak olacaktır. İnanın ki en başta karşı çıkan ve bizim firmamızda uygulanamaz bu diyen kişiler bile, sizin iradeniz karşısında kendilerini bu kültüre adapte olmuş şekilde bulacaklardır.

Peki Yalın Nasıl Uygulanır?

Yalın üretim nasıl uygulanır sorusunun cevabını çok yüzeysel olarak vermek durumundayım. Çünkü 5s, VSM veya Kaizen gibi metodları için bu uygulamaları ayrı ayrı anlatacağım. Genel hatları uygularken şunları gözardı etmeyin:

  • Mevcutta bulunan çalışanınıza bu işe de baksın demeyin, kendisi muhtemelen meşgulken bir de bu faaliyetlerin yüklenmesi ile tam anlamıyla konsantre olamayacaktır. Bu da sizin kültürü firmanıza yaymanıza engel teşkil edecektir.
  • Yalın yaklaşımı firmanızda uygularken, haftalık ya da aylık toplantılarla gidişatı gözden geçirmeyi atlamayın. Birçok işletmede en başlarda yer alınan yalın kurullar, bir süre sonra yöneticilerin çok işim var yaklaşımıyla yalnız bırakılıyor. Böyle bir durumda faaliyetleri sahiplenen kişilerde motivasyon düşüklüğü tabana kadar yansıyor ve çalışmalar başarıya ulaşmıyor.
  • Mevcut yönetim sisteminizi iyi şekilde uygulayın. Yönetim sistemleri zayıf olan firmalarda yalın uygulamaları gerçekleştirmek ve başarıya ulaştırmak inanın ki çok zor ve gereğinden fazla efor sarf etmek gerekebiliyor.
  • Çalışanlarınızın yakınmaları sizi şüpheye düşürmesin. Genelde küçük işletmelerde patronlarla çalışanlar arasında büyük mesafeler bulunmaz. Bundan dolayıdır ki çalışanlar sitemlerini genelde firma sahiplerine iletebilirler. Yalın uygulamaların başlaması ile birlikte çalışanların; biz bunu boşa yapıyoruz, burası düzelmez yaklaşımını kabul etmemek gerekir. Firma sahibi çalışanların sözüne bakar mı demeyin, bunu da gördük.

Yukarıda yazdığım maddeler şu an için aklıma gelen konular. Zaman içerisinde deneyimlerim arttıkça sayfayı da güncelleyeceğim. Aklınıza takılan sorularla ilgili iletişim sayfası üzerinden mesaj gönderebilir veya sayfanın altında bulunan alana yorum yapabilirsiniz.