Yeni Search Console Neler Getiriyor?

tarafından
26
Yeni Search Console Neler Getiriyor?

Yeni Search Console gelecek dendi ve o gün geldi! En başlardan beri Search Console’un çok daha ayrıntılı bilgi vereceği üzerine haberler dönüyordu. Önceleri 90 günle sınırlı olan veri kaynağında artık 16 aylık verilere ulaşarak yıldan yılda olan değişimi daha net bir şekilde izleyebileceksiniz. Dilerseniz tüm süre seçeneği ile mevcut tüm verilere ulaşabiliyorsunuz. Bir diğer faydası ise daha hızlı bir arayüze kavuşması olmuş. Eski arayüze göre çok daha hızlı ve detaycı. Yeni Search Console şu an Beta sürümünde ve birçok kişiye henüz bazı menüler açılmadı. Yan tarafta panelimdeki açılmış halini görüyorsunuz.

 

yeni search console grafik

Yeni Search Console İle Gelen Özellikler

search console sorgu performansıKullanım Rahatlığı

Öncelikle daha renkli bir panel olmuş. Eskiden tick yaparak ulaştığımız özelliklere şimdi kutunun üzerini tıklayarak ulaşıyoruz. Ortalama konum istiyorsak ortalama konum kutusuna tıklamamız gerekiyor. Yanda görüldüğü gibi sorgu, sayfa, ülke, cihaz kırılımları önceki sürümde olduğu gibi eklenmiş durumda. Pageoutil gibi bir araçla yapabildiğimiz görselleştirmeyi artık yeni Search Console ile de yapabileceğiz.

Filtreler

Arama türü, cihaz gibi filtreleri ise Google Adwords panelindekine benzer şekilde bir arayüzle gerçekleştiriyorlar. Bunu yaparken 2 farklı seçime sekmelere göre seçimi de eklendiğinde bilgileri daha detaylı kırmak adına hiçbir engelimiz kalmıyor.

serach console performans

Halbuki eski Search Console’da en fazla 2 seçime göre kırabiliyorduk. Yukarıda tıklama, TO, gösterim, ortalama konum ile birlikte cihaz ve ülkeler seçimleri ile kesiştirebildiğimiz kadar kesiştirebiliriz. Halbuki eski sürümde olsaydı 3.seçim olan ülkeleri seçemiyor olacaktık. Aşağıda aynı tablonun eski versiyonlu halini görebilirsiniz.search console arama analizi

Dizin Kapsamı

Dizin kapsamı içerisinde sitede yer alan teknik hatalar listelenmektedir. Daha öncesinde tarama hataları olarak bilinen bu bölümde görselleştirmenin etkisi ile daha net ifade edilir hal almıştır. Aşağıda bir örneğini görebilirsiniz. Deneyimlediğim kadarıyla şu sıralar birtakım karışıklıklar mevcut. Mesela siz bir sayfayı noindex yapmışsınız, dizin hatası uyarısı veriyor. Eğer ki gözünüzden kaçmış bir durum ise evet müdahale etmelisiniz. Eğer ki bilinçli olarak uygulamış olduğunuz bir durum var ise, bu uyarıları çok dikkate almamanız gerekiyor.

search console dizin kapsamı

URL Denetimi

URL denetimi alanını kullanarak sorgulattığınız adresin gönderildiğini, eklendiğini, bir dizin hatası gösterip göstermediğini görebilirsiniz. Bununla birlikte 2018’in en önemli maddelerinden birisi olan mobil kullanılabilirlik ve AMP noktasında da kontrol imkanı sağlıyor.

search console url denetimi

Yeni Search Console’u denemek isterseniz buradan bağlanarak deneyimleyebilirsiniz.

Yeni Search Console’un Anlatıldığı Video

Aklınıza takılan sorularda bana yorum veya e-mail atmayı unutmayın.