Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

tarafından
31
Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

Yoast SEO ayarları ile ilgili internet üzerinde fazlası ile kaynak bulabilirsiniz. WordPress Yoast SEO konusunda anlatımları oldukça detaylı şekilde ele almış sayfalar da var. Bu yazının farkı, detaylarda boğulmadan gerçekten hızlı şekilde sonuç almak isteyenler için hazırlanmış olmasıdır.

Yoast SEO Ayarları – İçerik Optimizasyonu

yoast seo ayarları seo uyumlu makaleYoast SEO içerisinde dahili bir anlık içerik optimizasyon aracı bulunmaktadır. Bu araç ile birlikte keywords yoğunluğundan, başlığınızın şekline kadar birçok konuda anlık kontrol yapabilirsiniz. Eskiden gözle yaptığımız kaç anahtar kelime yazmışız, başlıkları doğru yazmış mıyız? vb. kontroller WordPress Yoast SEO eklentisi ile hızlı şekilde yapılabiliyor. İçerik optimizasyonu ile ilgili yazıya SEO uyumlu makale nasıl yazılır? sayfasından ulaşabilirsiniz.

yoast seo canonical

Yukarıda görmüş olduğunuz görselde atlamamanız gereken bir ayrıntıyı görüyorsunuz. Canonical url ayarı denilen bu düzenleme ile aynı içeriğe sahip farklı sayfaları bir URL ile ilişkilendirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse X bir sayfanız var ve bunun içeriği Y sayfası ile aynı. Y sayfası daha otoriter bir sayfa ise X sayfasının canonical url kısmına Y sayfasının URL’sini yazarsınız. Böylece ana kaynağın Y sayfası olduğunu ve kopya yapmadığınızı da belirtmiş olursunuz.

Şimdi diğer Yoast Seo ayarlarına geçebiliriz.

Yoast SEO Ayarları – Yazı Dışı Optimizasyonlar

Bu alanda yazı dışında yapılan ne tür ayarlar olacağına bakacağız. Yine her bir ayarı değil bizim için kritik olabilecek ayarları inceleyeceğiz.

Başlıklar & Meta Ayarları

Yoast SEO’da ana sayfa içerisinde meta kutusunu doldurmanızı tavsiye ederim.Bunun dışında birçok ayar zaten optimum şekilde geliyor. O yüzden de arama motoru optimizasyonu ile ilgili de çok fazla bir ayar yapılmasına gerek yok. Fakat Diğer sekmesinde “Arşivlerin Alt Sayfaları” kısmını noindex yapmanızı böylece olası duplicate sorunlarının önüne geçmenizi tavsiye ederim.

yoast seo başlıklar meta ayarları

Sosyal Medya Ayarları

Google, sosyal medya sinyallerine önem verdiği için bu alanda yer alan tüm bilgilerin doldurulmasını tavsiye ederim. Tabi ki MySpace gibi muhtemelen kullanamayacağınız sosyal medya hesaplarını eklemeniz çok fazla önemli değildir fakat Facebook, Twitter, Instagram, Youtube ve Google+ sayfaları

XML Site Haritaları

Eğer ki başka bir site haritası eklentisi kullanmıyorsanız bu bölümü aktif edebilirsiniz. Farklı bir site haritası kullanma konusunda içerik durumunuza bakarak karar vermelisiniz. Örneğin çok fazla içerik olmayacaksa (200-300 içerik gibi) o zaman başka bir eklenti ile site haritasını optimize etmek için zaman harcamayabilirsiniz. Fakat binlerce içeriğin olduğu noktada Google spiderlarının daha uygun tarayabileceği, uygun site haritaları oluşturmalı ya da eklentilerini edinmelisiniz.

Gelişmiş SEO Ayarları

yoast seo gelişmiş ayarlarıBu noktada ayarları yanda görüldüğü gibi ayarladığımı belirtmek isterim. Mümkün olduğunca gereksiz maddelerden arınarak, yalnızca gerekli olanlara odaklanmak gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada;

  • Kalıcı bağlantılar ayarında, /category nin linki uzatacağı ve domaine olan uzaklığı arttırdığı için kaldırılması,
  • Stop words ile çok anlam ifade etmeyecek kelimelerin linkten kaldırılması,
  • replyto değişkeni ile gereksiz link oluşumunun önüne geçilmesi gibi kritik ayarların yapılması doğru olacaktır.

Arama Konsolu

Search Console ile WordPress sitenizin entegrasyonunu gerçekleştirirseniz, search console sitesine giriş yapmadan 404 vb. hataları görme şansınız olabilmektedir.

YOAST SEO Kullanımı Hakkında

Yoast SEO her zaman önerdiğim en iyi SEO eklentisi olmuştur. Şu sayfadan istenilirse premium olarak da alınabilir ve daha fazla özellikle birlikte kullanılabilir.